Ogier POLONUS po Livius

deborah   koń by się uśmiał...
28 stycznia 2009 14:37
potrzebuję info na temat karego ogiera POLONUS
potomstwo, osiągnięcia sportowe jeśli miał  itp
wiem, ze obecnie stoi w SO Starogard.
wrzucałam już kiedyś jego zdjęcie jeszcze ze SK Kadyny. Poszukam i wrzucę. Pamiętam tylko, że mieliśmy na nim treningi z p.A.Orłosiem. No i krył w tym czasie w stadninie.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
28 stycznia 2009 16:04
proszę:
http://www.bazakoni.pl/database.php?op=show_offspring&horse=2092

jakby dane były niemożliwe do obejrzenia,to musisz się zalogowac,wtedy masz dostęp do pełnych danych.
w bazie jest 4 jego potomstwa.
Jeździłam swego czasu na ogierze po Polonusie.

Kary był niewielki wzrostem (coś ok 164 cm), z łysiną. Z budowy mnie się osobiście nie podobał: jelenia szyja (która nie rzucała się tak w oczy ze względu na wał pod grzywą), krzywe nogi, mało związany górą. Ruchowo nic specjalnego. Skokowo też chodził przede wszystkim kl L i czasami P. Łykawy.

Ale:

Bardzo przyjemny do jazdy, mega spokojny jak na ogiera, koń-profesor, samograj w parkurze. Taki fajny koń dla ambitnego amatora lub jako koń rodzinny.

Ja również znam syna Polonusa, poczciwy rekreant, jak Laguna pisała, rónież krzywe nogi, słaby zad itd. Ale charakter bardzo przyjemny🙂
jakieś jego starsze zdjęcie
POLONUS sp/ wlkp
Og. 1703 POLONUS (Livius han- Pomona/Oltis xx)
ur.1990 SK Kadyny, wymiary: 167-191-21.
Bonitacja 81, ZT Sopot 1993- OCENA WYBITNA,
kategoria: I .

deborah   koń by się uśmiał...
12 lutego 2009 13:34
dziękuję za wszelkie info. teraz mam Polonusa bardzo blisko. Stoi u znajomego. 🙂
A gdzie stoi teraz?
Czy jest szansa na jakieś aktualne fotki?
Basiu, o ile się nie mylę to moje zdjęcie jest ....
deborah   koń by się uśmiał...
12 lutego 2009 13:52
jest jak najbardziej... tylko niech słoneczko wyjdzie 😉
Mam nadzieję Dada że masz nic przeciwko?  🤔

:kwiatek:
deborah   koń by się uśmiał...
10 kwietnia 2009 07:59
poprosze o kontakt osoby które miały styczność z Polonusem kiedy stał w Stadzie kilka miesiecy temu
  Witam Was ; ) właśnie niedawno kupiłam konia po Polonusie ;D będzie stał w Gdańsku a dokładnie to Otomin. Skacze super. Ambitny chętny i bardzo dużo umie jak na swoje 5 lat. Pozdrawiam
Dorotheah   मेरी प्यारी घोड़ी
26 maja 2009 00:45
Tycio drążyłam temat Polonusa.  😉
Moja klacz Poświata sp jest jego córką
http://www.allbreedpedigree.com/poswiata2


Og. 1703 POLONUS (Livius han- Pomona/Oltis xx) sp/ wlkp  , ur.1990 SK Kadyny, wymiary: 167-191-21.
Bonitacja 81, ZT Sopot 1993- OCENA WYBITNA,  kategoria: I .
http://stadolack.home.pl/hodowlam.php?id=118&ret=hodowla.php?all=1
rodowód
O Polonusie napisano m.in. w jednym z naszych czasopism, w artykule o hodowli koni w Kadynach. Był jednym z ostatnich ogierów użytych do hodowli w Kadynach, obok ogierów Hipokras, Empiryk, Nirkan, Golem, Dżentelman, Good Luck, Avanti, Czuwaj - "...Z grupy ogierów szlachetnej półkrwi najlepiej wypadły Polonus, który dał do hodowli zarówno klacze jak i ogiery , oraz Golem- ojciec dobrych matek. Większość potomstwa obu ogierów trafiła do SK Rzeczna, bądź do hodowli prywatnej.”

RODOWÓD:

Linia og Polonus:  LIVIUS han- LEUCHTFEUER han- LUGANO I - DER LOWE xx

Ojciec Polonusa
LIVIUS han (Leuchtfeuer han- Salbe han/Sekundant han) , kary 1979, hod. Gestut Radegast, wym168-196-21,5. Ogier  ten zajął 3 miejsce w swoim roczniku w Zakładzie Treningowym Neustadt/Dosse. Ogier uzdy w Polsce w SK Nowa wioska i SK kadyny Dał wiele cennego potomstwa ”W latach 70-tych zaczęto wprowadzać do hodowli również importowane ogiery hanowerskie, które niosły w sobie krew najwybitniejszych linii hodowlanych. Pochodziły one z wymiany bądź dzierżawy w Neustad /Dosse.” Były to oiery: Minnerat, Saturn, Livius, Jucker. „Spośród omawianej grupy ogierów hanowerskich najlepszy okazał się Livius, który doskonale łączył się z klaczami kadyńskimi, zwłaszcza z córkami og. Oltis xx pozostawiając konie odznaczające się zdolnościami  sportowymi”. Livius oprócz Polonusa  jest ojcem m.in. : 
-  og. SEUL (od Sofia/Oltis xx), czołowego w SK Rzeczna
-  kl. PAMELA – pełnej siostry Polonusa ,cennej klaczy hodowlanej  matki czołowego ogiera POKRANT
-  kl. POLA (od Pisanka/Senior han)- matka:  ogiera czołowego PENANGO sp, oraz kl. PANDORA sp (po Nirkan, matka ogierów  PIRAT sp  i PASCAL sp.
-  kl. PUEBLA (od Pufa/Fordon xx)-  matka ogiera 2473 PODWÓJCI sp (po Wellington), oraz sportowego karego wał. PIOŁUN (po Lavendel II)

Dziadek Polonusa LEUCHTFEUER han dał m.in. użytego w Polsce og. Leuchtpfeil (od Dame I/Duktus) ojca Ariel.  A  ten pozostawił sporo cennego potomstwa. Leuchtfeuer to syn ogiera Lugano I.

LUGANO I han jest najlepszym synem Der Lowe xx, może się poszczycić zarówno dobrymi wynikami w sporcie jak i świetnymi w hodowli. Przekazywał swoim potomkom bardzo dobrą kłodę, ramy, wybitne chody podstawowe, jezdność i predyspozycje skokowe. Można napisać, że ogier ten wybitnie zasłużył się dla hodowli światowej koni sportowych dając choćby :
-  og.  LUGANO VAN LA ROCHE ( Lugano I han-Adlerflut)- 'sam Lugano Van La Roche był dobrze zapowiadającym się skoczkiem, ale został wycofany z czynnego sportu ponieważ …odmawiał współpracy z jeźdźcem'.  To jeden z dwóch ogierów (drugi- Flugel van la Roche), które  zapoczątkowały hodowlę koni sportowych w Belgii (BWP). Lugano van la Roche zostawił  przede wszystkim :
PORCHE -medalistę Igrzysk Olimpijskich w Montrealu;     
ENGANO pod Josem Lansikiem zdobył: tytuł Mistrza Świata; złoty medal zespołowo na IO ’92; złoto zespołowo i brąz indywidualnie na ME ’91, 7 x pierwszy w konkursach Grad Prix, 6 x drugi, 3 x trzeci; 
DARCO BWP –bardzo dobry skoczek, 6m.na ME w Sztokholmie, 2m.na GP Calgary,  zwycięzca kwalifikacji do Pucharu Świata w Hertogenbosch. Obecnie uważany za jednego z najlepszych ojców koni skokowych , w ścisłej czołówce rankingu najlepszych reproduktorów WSBFSH, ojciec m.in. Parco, Verelst Otterogno
-  Og.  LEIBWACHTER (Lugano I han- Wladina)-dobry ojciec głównie matek, oraz wielu koni ujeżdżeniowych, a przede wszystkim  ojciec ogiera LYSANDER han – ogiera w dziesiątce rankingu najlepszych reproduktorów ujeżdżeniowych WBFSH (ojciec LIVIJNO)

Ojcem Lugano I jest  DER LOWE XX- który miał ogromny wpływ na przekształcenie koni rasy hanowerskiej z ogólnoużytkowych na wierzchowe.

Matka  Polonusa i jego pełnej siostry Pameli - POMONA trak (OLTIS xx - POŁTAWKA trak /TRANZYT trak )
OLTIS xx (Deer Leap xx- Ostia xx / Aquio xx) ur. 1966 SK Moszna. Użyty w celu uszlachetnienia i osuszenia tkanki. Przekazywał bardzo dobry ruch i charakter. Wpłynął także na ukształtowanie się nowoczesnego typu konia kadyńskiego.  Dał szereg ogierów ,  klaczy i koni sportowych m.in.:
- og. SZTORM (Oltis – Szarfa I ). Sztorm był jednym z najlepszych Kadyńskich koni w WKKW. Uczestnik MP i zawodów międzynarodowych. Zasłużony ogier czołowy w SK Pępowo, użyty również w Kadynach.
- og. SALOMON ( Oltis  xx- Sawanna). Szeroko użyty i zasłużony ogier  wlkp. dla SK Kadyny, dał grupę urodziwych klaczy i ogierów w tym FESTON, SENSAT, GASTON i FOSGEN (kilkukrotny medalista MP w Ujeżdżeniu)
- og. REGION  użyty w Rzecznej  i      og. FAN  czołowy w Prudniku 
- FOKUS (OLTIS xx- Foka) ur.1976r. SK Kadyny. Uczestnik MP Juniorów w skokach
- kl. CZCIONKA ( Oltis xx- Czeczuga), ur. W 1973 -najlepsza sportowa klacz kadyńskiej hodowli
POŁTAWKA trak jest córką zasłużonego dla Kadyn o. TRANZYT trak. -ojca cennych klaczy hodowlanych.

W rodowodzie Polonusa  znajdujemy jeszcze inne cenne konie takie jak DUEL II ( dał og. Direx ojca cennego og. DIDO han.), SENATUS han użyty m.in. w Polsce w SK Nowa Wioska,  SEKUNDANT han (dał og. Sextant ojca czołowego ogiera SATURN), DAMPFROSS, AQUINO xx, AKCJONARIUSZ, TEMPELHUETER, PULVERTURM, POLARSTERN, PERFECTIONIST, TRAUM.

TUTAJ SĄ fotki  przodków Polonusa
----------

    Oczywiście dane są niekompletne - tyle udało mi się 'na szybkiego' opracować na podstawie moich źródeł ( głównie czasopism, w tym artykułu o SK Kadyny, opisów zwycięzców rankingów reproduktorów WBSCH -Anny Cuber, Rejestrów Polskich Koni Sportowych, Księgi Stadnych, i netu ).
Jako, że i tak pewnie zamęczyłam rodowodowymi nudami, moje skromne info o potomkach Polonusa, fotki wstawię w kolejnych dniach, w tym info o synu Polonusa srebrnym medaliście Mistrzostw Świata, Jardy.  😉


deborah   koń by się uśmiał...
26 maja 2009 09:01
Polonus stoi teraz w prywatnej stajni w której mam przyjemność często bywać. Ma się świetnie, całe dnie łazi po padokach od czasu do czasu kryje klacze.
w wolnej chwili porobie fotki
Dorotheah   मेरी प्यारी घोड़ी
26 maja 2009 14:05
Właśnie zrobiłam aktualizacje błędu w rodowodzie Polonusa w bazie koni (jeszcze nie widoczną). Salbe jest córką Sekundanta han (Senatus han- Finale han/ Hexenschus trak) a nie Shagya XVII.

Polonus stoi teraz w prywatnej stajni w której mam przyjemność często bywać. Ma się świetnie, całe dnie łazi po padokach od czasu do czasu kryje klacze.
w wolnej chwili porobie fotki

O to świetnie mu się trafiło. A na fajne klacze trafi tym razem?  Z tego co zauważyłam Polonus najlepsze potomstwo zostawia od dobrych klaczy (zresztą zazwyczaj bardzo dobry ogiery na słabych klaczach nie wiele mogą zdziałać).
Będę bardzo wdzięczna za fotki, szczególnie gdyby się udało robić jakąś ładną eksterierową fotkę.  😀

  Witam Was ; ) właśnie niedawno kupiłam konia po Polonusie ;D będzie stał w Gdańsku a dokładnie to Otomin. Skacze super. Ambitny, chętny i bardzo dużo umie jak na swoje 5 lat. Pozdrawiam

Bardzo poproszę o fotki i wszelkie info. No i pochwal nam się  😀  Od jakiej matki jest ten koń?

Edycja : poprawka  🤣

Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
26 maja 2009 14:16
Otomin to wieś za Gdańskiem. Działa tam stajnia pensjonatowa 😉
Dorotheah   मेरी प्यारी घोड़ी
26 maja 2009 14:19
Aaaaaa miejscowość, faktycznie wynika z tekstu - tak to jest jak się człowiek śpieszy  🤣 😂
Synek Polonusa




co do Polonusa-jeździłem samego Polonusa-niestety średni talent, zarówno skokowy, jak i ruchowy. I kilka koni po nim-podobnie, wszystkie tzw. "trupki", żaden nie wyszedł poza poziom rekreacji. Jedyny plus-przekazywał "handlową" maść- dużo karych i skarogniadych, często malowanych.
Maść przekazuje też w dalszych pokoleniach. Mam jego "wnuczkę" (matka po Polonusie).
[img][/img] polonus to bardzo fajny koń zdążyłam go pokochać obecnie sie nim opiekuje (tylko wtorki,środy i soboty) miał mały wypadek (nie wiem kiedy) na prawe oko nie widzi.. z tego co mi wiadomo miał zderzenie z jakąś maszyną rolniczą... mam wiele jego fotek i jak by ktoś chciał mogę porobić więcej.. 💘
deborah   koń by się uśmiał...
26 lutego 2010 07:20
nam urodziły się właśnie dwie klaczki po Polonusie 🙂 jedna jest półsiostrą Szoguna 🙂
Deb pokazuj zdjęcia 🙂
na zdjęciach widze jaki mój kary do niego podobny 🙂 z matki po Liviusie
co do talentu skokowego mojego konia nie narzekam 😉
deborah   koń by się uśmiał...
26 lutego 2010 19:56
nie mam zdjeć nadajacych sie do publikacji.
obiecuję poprawę 😉
Pursat   Абсолют чистой крови
26 lutego 2010 19:59
Ciekawe który to przodek jest odpowiedzialny za te ich poszarpane łysiny. 😁 😀
deborah   koń by się uśmiał...
26 lutego 2010 20:01
my mamy klaczkę z odwróconym wykrzyknikiem
Deb koniecznie !  🤬

Pursat ja bym stawiała na Liviusa właśnie 🙂 bo pokrant to ma wgl. yyyy.... błyskawice ?  😂
A wie ktoś co się dzieje z Cyplem ?? On tez jest po Polonusie, ostatnie co wiem to ze szedl MPMK uj jakis czas temu ni pamietam dokładnie.
Moze ktoś ma fotki  😉
deborah   koń by się uśmiał...
27 lutego 2010 16:19
znalazłam zdjęcie Polonusa sprzed pół roku

miał u nas lepiej niż w domu... zasłużył sobie moim zdaniem na emeryturkę. Szkoda, ze stado nie ma możliwości zapewnienia mu pastwisk..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się