Starszy koń a lonża.

.
Lonża - nie. Ale tak zaniedbane kopyta - na pewno.
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
17 maja 2010 00:07
Kopyta z tego co widzę, nie są za długie... oO tyle, co ubłocone... ale to z racji warunków pogodowych. oO
mtl   I M Equestrian
17 maja 2010 00:10
co do opinii na temat kopyt - mój koń na zdjęciach ma kopyta w różnym stanie i różnych rozmiarach a zupełnie inaczej wyglądają w rzeczywistości  😉
co do lonżowania to ja przeciwskazań nie widzę, jeśli nogi ma zdrowe i tak dalej  🙂
czabon czyni cuda. tyle ze odpowiednio uzyty. a prawidlowe lonzowanie na nim, zeby przynosilo widoczny progress, a nie szkody nie jest latwe.
u mnie i sportowcy i rekonawalescent (zanik miesni po dlugim staniu) i stara kobylka z rekreacji (20 lat, ale jezdzona czesciej niz raz na kilka tyg i to lekko tylko ze 2 mies w roku) byly i sa na czambonie lonzowane (przynalmniej co jakis czas -tzn cyklami). efekty sa dosc szybkie, znaczne i trwale. konie sa elastyczne, umiesnione harmonijnie (przy takim treningu szczegolnie zwraca sie uwage na piekne budowanie szyi i grzebietu, ale i zadek itd) pomago to nie tylko sportowcom ale i tej starej...ktoa wyglada jak 5-cio latka w szczycie formy 😉

a 13-sto latek nie jest stary 😉 moze byc zniszczony, schorowany, wykonczony roznymi czynnikami...ale stary? i ja poczulam sie stara :P
O lonżowaniu już było tu dużo napisane.
I o tym,że wbrew pozorom nie "spuszcza pary" z elektrycznych a przeciwnie wyrabia im lepszą kondycję.
Słynna "elektryczność" tkwi w głowie bardziej niż w nogach.
I nie rozumiem zdania :
Kobylka jest ogolnie elektryczna, wiec nie moze dluzej chodzic po padoku bo bedzie miala jeszcze wiecej energi..
Więcej pracy,zajęć,ćwiczeń .Takich ciekawych dla konia.
I literówkę w tytule popraw.
Jest : Starszy kon a lozna. 😂
Kurcze, myślałam, że przeczytam tu na temat lonżowania 20-latka. I znajdę kilka wskazówek dla siebie  🤔
Grejsix, jeżeli już, to padokowanie wycisza konia :]
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
17 maja 2010 09:14
Azbuka, też z tą intencją tu zajrzałam...13 lat i starszy...cóż,a myślałam,że jak mam dwie 8 letnie kobyły,to są młode...u progu kariery sportowej dopiero...Integro ma już 10...chyba czas wybrac mu Fundusz Emerytalny  🤔wirek:
Hihi, pewna moja znajoma sprzedaje konie, które przekraczają lat 7 😉 - w tej chwili ma 8 latka i dość intensywnie próbuje go sprzedać, bo jest już taki stary, że kto potem takiego starego kupi... Także wiesz, ja nie wiem, czy na Twoim miejscu bym tych 8-latek nie sprzedawała szybciutko 🤣
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
17 maja 2010 09:23
ehh,najlepiej to kupować 7 latki jako konie profesory zagrane na 140...tylko koni żal 🙁
.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
17 maja 2010 09:34
Grejsix, jest na rv już temat o ponownym wprowadzaniu konia do pracy,stopniowym..

wyznacznik,że koń nigdy nie kulał,jest niezbyt wiele mówiący i niewiele znaczący w kontekście o którym piszesz....

Kobylka jest po torach jak juz mowilam, wiec nie da jej sie poprostu zresetowac tak zeby wiedziala ze galopowac nie trzeba z predkoscia swiatla.
oczywiście,że się da.w jednym przypadku potrwa to dłużej,w innym krócej,ale da się to zrobic mądrą,systematyczną pracą.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 maja 2010 09:35
No dobra jako 'matka' prawie 21 latka - który starym koniem stanowczo się nie czuje 😉- wypowiem się w temacie. Rozsądnie dawkowana i robiona z 'głową' lonża nie powinna zaszkodzić- na pewno nie koniowi w sile wieku. My ostatnio mieliśmy tydzień czambonowania zaleconego przez wet. Koń zniósł to dzielnie, żyje i ma się bdb.
Ale b. ważna sprawa to sposób lonżowania- początkowy stęp był marszem w ręku (akurat my mamy możliwość wyjścia na spacer), potem dopiero plac, wypięcie i robota na całej długości lonży ( = łagodne łuki; max 15-20 min) i finito- koń szedł do rozstępowania .
Dziewczyny nie bulwersujcie sie tak, chodzi o to ze to nie jest mlodziak ktory zaczyna prace na lonzy. Tylko starszy konik ktora zaczyna prace na lonzy, nie lazenie w kolko, tylko prace.. Wiec jak mam ta kobyle nazwac? Mlodziak,sredniak? Bo juz nie wiem o co wam chodzi
Myślę , że wiek nie ma tu znaczenia ( może tylko nie najszczęśliwszy tytuł wątku) . Z takim koniem praca od podstaw na lonży i chyba w tym przypadku czy to koń 3 czy 13 letni zaczyna się podobnie ( a o początkach pracy na lonży chyba już było  :oczy2🙂.
.
Zaraz, zaraz - 13 lat to starszy koń? Dla mnie "starszy koń" zaczyna się po 15-stce, czasem po 20-stce, w zależności od konia. Nie tak dawno temu jeździłam na 26-latce po sporcie, która wyglądała jak koń w kwiecie wieku i gdyby nie siwizna - nikt nie powiedziałby, że to starszy koń. No, ale oczywiście wszystko również zależy od "stopnia zużycia"....

Z tym padokiem chodzi mi o to ze kobyla jest zupelnie inna jesli chodzi codziennie pod siodlemi na padok, wtedy jest spokojniejsza.. A jesli codziennie chodzi na padok, a np tylko raz w tygodniu pod siodlem, to kon jest nie do jazdy. Dlatego nie moze dluzej chodzic tylko na padok, bez jakiejkolwiek pracy, bo bedzie nam takto trudno osiagnac jakies efekty pod siodlem, przez ta jej elektrycznosc.
Ale... co? Bez jakiejkolwiek pracy - ok, ale że "nie może dłużej chodzić na padok" - bzdura.
Jeśli koń chodzi codziennie na padok i raz w tygodniu na jazdę to może być nadpobudliwy od chodzenia raz w tygodniu a nie od chodzenia na padok. Od nadmiaru padoku jeszcze żaden koń nie umarł.
Jeśli ona będzie jeżdżona regularnie [nawet nie codziennie, ale z 5 razy w tygodniu, a nie 1 raz] to szybko przestanie być nadpobudliwa, bo będzie, oprócz padoku, miała zapewnioną pracę [której koń również potrzebuje]

Systematyczna, mądra i przemyślana praca, czy to na lonży czy pod siodłem jej krzywdy nie zrobi.
I właśnie, tak jak już tutaj ktoś powiedział -> jest temat o ponownym wdrażaniu konia do pracy, są tematy o lonżowaniu, przeczytaj, na pewno znajdziesz tam kilka przydatnych informacji.
.
Słowo "tylko" nie zmienia sensu zdania. Ciągle stoi jak byk "nie może dłużej chodzić tylko na padok" w sensie "nie może dłużej chodzić tylko na padok", to "dłużej" wprowadza złe informacje, jeszcze w zdaniu:
"Kobylka jest ogolnie elektryczna, wiec nie moze dluzej chodzic po padoku bo bedzie miala jeszcze wiecej energi.." które wygląda tak jakby przyczyną elektryczności klaczy było długie przebywanie na padoku. o_O
Pisz tak, żeby każdy zrozumiał "co masz na myśli"...

Poza tym:
U pewnej zawodniczki popatrzylam jedna rzecz, a mianowicie ona zawsze rano lonzuje swoje konie a wieczorem je jezdzi.
Dlatego rano lonzowalabym kobyle na czambonie, co pomogloby nabrac miesni grzbietu i czesc energi zostalaby wypompowana, nastepnie padok do 15, powrot do stajni, obiadek i okolo 17 jazdo-trening zeby rzezbic konia z siodla. Wszystko brzmi pieknie, tylko :

Czy codzienna lonza nie bedzie miala skutkow ubocznych na nogach 13 letniego konia?

... zadajesz złe pytanie i w zły sposób interpretujesz zachowanie zawodniczki.
Praca 2 x dziennie - ok, pod warunkiem, że jest dobrze przeprowadzona i że koń ma na tyle dobrą kondycję, że jest w stanie pracować 2 x dziennie. Nie możesz zrobić tak, że z marszu, ot tak sobie zaczniesz nagle konia "trenować" 2 x na dzień "bo jakaś zawodniczka tak robi"...
.
Proszę, proszę, ktoś tu całkowicie edytował posta.

Do was też użytkowniczka Grejsix pisze prywatne wiadomości i gubi się w zeznaniach?
ja tylko nie rozumiem po co? watek w sumie moglby byc ciekawy, a jak do tej pory, to nie ma ty nic bulwersujacego. po prostu ktos nie wie i pyta. po co to edytowac??
Do jakiego wieku konie/klacze/ latają po torach?
Kiedyś jak koń był dobry to zostawał na drugi sezon czyli miał jakieś 4 lata a normalnie na jeden sezon to tak ok. trzy lata a potem spowrotem do stadniny 🙂 Nie wiem czy teraz sie coś zmieniło.


Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się