Styl western (dawniej kącik)

ovca   Per aspera donikąd
07 grudnia 2009 15:09
Nowego prezesa,o którym wiadomo tyle tylko,jak się nazywa- wpisałam nazwisko w google, wyskoczył link o 40 letnim prawiczku  😂

dlatego czekam na konkrety na stronie, program etc..


a, i jest już wstępny kalendarz na 2010 
http://www.adrenalinacup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=1  💃
halo, halo, co tam slychac?

Taka duza Polska, a tak malo westowcow...? 😉
ovca   Per aspera donikąd
15 grudnia 2009 21:34
Mam już trzy szkolenia zaplanowane na styczeń-luty  😅
tez mam nadzieje zjawic sie z jednym trenerem w Polsce w okolicach marca.

Pinesska, a jak Tobie sie zyje, powrzucaj jakies fotki!
a, i jest już wstępny kalendarz na 2010 
http://www.adrenalinacup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemid=1  💃


No jest już jest 🙂
będę chyba najbardziej zapracowanym biurem zawodów patrząc po tym ile razy Misiek jest organizatorem 😀
ale damy radę hehehe
halo, halo, co tam slychac?

Taka duza Polska, a tak malo westowcow...? 😉


ech,
ja sie kompletnie przestałam utożsamiać z westem... i jakoś sie wyalienowałam
Wichurkowa   Never say never...
16 grudnia 2009 20:27
No zobaczymy jak będą wygladac te zawody w 2010 z nowym prezesem😀
Czekam z niecierpliwością na nowy sezon🙂
Mam już trzy szkolenia zaplanowane na styczeń-luty  😅



Pochwal się, prosze! Gdzie, z kim??????
dołączam się do Magdy i pytanie do Dodo -łaj?
ovca   Per aspera donikąd
16 grudnia 2009 22:25
[quote author=ovca link=topic=27.msg405407#msg405407 date=1260912881]
Mam już trzy szkolenia zaplanowane na styczeń-luty  😅



Pochwal się, prosze! Gdzie, z kim??????
[/quote]

Planujemy ściągnąć do nas Wojtka, jak skończymy budować halę-miniucha, a w styczniu jadę (bez konia,  co prawda) do R&R Ranch  🏇
U nas w planach szkolenia w Wojtkiem w kwietniu i lipcu, a na razie działamy z Kubą 1 - 2 razy w tygodniu.

Mam nawet fotki z dzisiejszego treningu, ale nie mam już siły przerzucac ich na kompa, także jutro was nimi uraczę  😁
ovca   Per aspera donikąd
16 grudnia 2009 22:45
U nas w planach szkolenia w Wojtkiem w kwietniu i lipcu, a na razie działamy z Kubą 1 - 2 razy w tygodniu.

u nas jedyna szansa na szkolenia to właśnie początek roku...śnieg topnieje (czyli kuligów brak), ludziom jeszcze za zimno, żeby jeździć...zresztą w kwietniu to już się właściwie sezon zaczyna 😉
Zgodnie z mądrą sugestią jednego z dyskutantów,przekazaną mi na priv,
warto może jakoś więcej napisać o west - bo jak widać może pewne sprawy wymagają wyjaśnienia.
Proszę nasze westowe dziewczyny o odpowiedzi na takie kwestie:

-  jakie są kategorie stopniowania warunków konkursu ze względu na wiek konia
-  czy przepisy przewidują dyskwalifikacje za brutalną lub niebezpieczna jazdę
-  czy sa tam klasy sportowe i jakie są normy na te klasy
-  jak wygląda liczebność faktycznych zawodników
-  jakie sa relacje west-PZJ, kwestia zdobywania odznak itp.

Ja tak z grubsza wiem ,ale boję się,że coś pomieszam.
Bardzo będę wdzięczna za odzew  :kwiatek: :kwiatek:
Co do brutalnej jazdy -to w reiningu po przejeździe sędzia ogląda konia,kiełzno,pysk,boki i nawet sprawdza chusteczką czy nie ma śladów krwi -jak są dyskwalifikuje od razu. Widziałam na własne oczy.

Tania, ja też chętnie poczytam, bo może mi się przyda jak się z Brzachem wyrobimy  😜

ja dołączam pytanie, od jakich zawodów warto zacząc, wiem, że jest coś takiego jak horsemanship ale to chyba dla młodych koni, mój ma 11 lat za chwilę, więc taki młody nie jest... a nasze warunki pozwalają nam na przygotowanie się do pleasure i traila, ale czy możemy tak z biegu sobie pojechac na zawody?

obiecane fotki pod naszym guru, tylko w stępie, bo potem ja wsiadałam




tu na koniu koleżanki (chodzącej bombie zegarowej)
Zgodnie z mądrą sugestią jednego z dyskutantów,przekazaną mi na priv,
warto może jakoś więcej napisać o west - bo jak widać może pewne sprawy wymagają wyjaśnienia.
Proszę nasze westowe dziewczyny o odpowiedzi na takie kwestie:

-  jakie są kategorie stopniowania warunków konkursu ze względu na wiek konia
-  czy przepisy przewidują dyskwalifikacje za brutalną lub niebezpieczna jazdę
-  czy sa tam klasy sportowe i jakie są normy na te klasy
-  jak wygląda liczebność faktycznych zawodników
-  jakie sa relacje west-PZJ, kwestia zdobywania odznak itp.

Ja tak z grubsza wiem ,ale boję się,że coś pomieszam.
Bardzo będę wdzięczna za odzew  :kwiatek: :kwiatek:
Co do brutalnej jazdy -to w reiningu po przejeździe sędzia ogląda konia,kiełzno,pysk,boki i nawet sprawdza chusteczką czy nie ma śladów krwi -jak są dyskwalifikuje od razu. Widziałam na własne oczy.

To może ja zacznę resztę proszę o ewentualną korektę bądź uzupełnienie

-  jakie są kategorie stopniowania warunków konkursu ze względu na wiek konia
Jest podział na


Podczas zawodów konie dzieli się na dwie kategorie konie młode do lat 6 i konie starsze,
według nomenklatury z USA (NRHA, AQHA) do 6 lat to Junior a powyżej Senior i to nazewnictwo stosuje się w odniesieniu do KONI NIE DO LUDZI
W Polsce ten podział jest tylko stosowany przy konkurencji REINING, w pozostałych konkurencjach nie ma podziału na wiek konia, nogą startować wszystkie konie niezależnie na wiek ale
jednak jest ważne to że koń młody może być jeżdżony na dwie ręce z wędzidłem typu snaffle bit, a koń starszy na zawodach obowiązkowo kiełzno potocznie zwane "czanką"

-  czy przepisy przewidują dyskwalifikacje za brutalną lub niebezpieczna jazdę

sedzia ma prawo w każdej konkurencji zdyskwalifikować zawodnika jeśli uzna że koń na tym ucierpiał i przejazd nie był zgodny z zasadami.
to fakt po przejazdach reiningowych oględzinom podlega wędzidło które jest wyciągane z pyska konia przy sędzim, oglądane kąciki warg oraz boki konia czy nie ma śladów po użyciu ostróg, jest to robione albo przez sędziego głównego,zaraz po przejeździe albo przez sędziego technicznego za brama wjazdową na arenie.

-  czy sa tam klasy sportowe i jakie są normy na te klasy

jak na razie nie ma żadnych klas sportowych ani żadnych stopni które trzeba zdobyć żeby móc startować, jak ktoś ma odznaki czy klasy sportowe klasyczne a jeździ West albo chciał by to tylko chwała mu za to, że pracuje nad sobą i doży do samodoskonalenia.


-  jak wygląda liczebność faktycznych zawodników

to zależy tylko i włącznie od miejsca gdzie są rozgrywane zawody, największe obsadzenie oczywiście mają zawody rangi kwalifikacji do mistrzostw,
ja sama startowałam w trailu gdzie było aż 16 zawodników, zdarza się że są zawody gdzie jest ich 2,3 ale też są i z dużym obsadzeniem.

-  jakie sa relacje west-PZJ, kwestia zdobywania odznak itp.

Jak na razie do tej pory nie są u nas wymagane odznaki jeździeckie przyznawane przez PZJ gdzyż PLWIR jest odrębną instytucją, chociaż nie oznacza to że członek pzj nie może startować w naszych ligowych zawodach, ależ może wręcz nawet zachęcam, gorzej za to mamy my gdyż jeśli nie mamy tych odznak nie przynależymy do klubu jeździeckiego i nie mamy opłacanych licencji nie może pojechać konkursu klasycznego

Tania, ja też chętnie poczytam, bo może mi się przyda jak się z Brzachem wyrobimy  😜

ja dołączam pytanie, od jakich zawodów warto zacząc, wiem, że jest coś takiego jak horsemanship ale to chyba dla młodych koni, mój ma 11 lat za chwilę, więc taki młody nie jest... a nasze warunki pozwalają nam na przygotowanie się do pleasure i traila, ale czy możemy tak z biegu sobie pojechac na zawody?

obiecane fotki pod naszym guru, tylko w stępie, bo potem ja wsiadałam

tu na koniu koleżanki (chodzącej bombie zegarowej)



Pinesska
na niedawno odbytym zebraniu Ligii został poruszony i uchwalony punkt że Horsemanship będzie też jako konkurencja nie tylko dla dzieci i młodzieży, jak do tej pory, będzie to również jako konkurencja open czyli dla amatorów i profi.
w ubiegłym sezonie została ta konkurencja już wprowadzona nieoficjalnie na zawodach pod patronatem Stowarzyszenia Western Riders, na zawodach AQHA jest ona we wszystkich kategoriach wiekowych dla jeźdźca nie ma tu rozróżnienia na wiek konia, to tylko determinuje jakiego kiełzna używasz.
A i polecam serdecznie tę konkurencję bo tu jest oceniany jeździec, jego dosiad jego pomoce oraz nawet schludność jego ubioru, no i oczywiście manewry jakie są wykonywane, sama spróbowałam i nie takie to hop siup 😀,
z tego co widzę jeździsz też po dragach to warto spróbować też traila, może pleasure choć to nie znowu taka prosta konkurencja jak się wydaje, bo jeżdżą przy bandzie wokół areny, tu trzeba się wykazać sprytem taktyką, żeby jak najbardziej wyeksponować swojego rumaka na tle innych i pokazać jak pięknie się rusza utrzymując rytm, takt i płynność ruchu.
Kasidzi ze wzrostem mojego konia nie będzie problemu z ginięciem w tłumie  😁 (zwróc uwagę na pana siedzącego na moim koniu i na klaczce niżej)  😂
Spoko 🙂
w pleasure i w Halterach preferowane są nawet większe konie niż reining przykład, nawet wśród AHQ
a to że będziecie "wystawć" w górę bardziej heheh nie oznacza wcale do końca że wygrasz musisz jeszcze go dobrze pokazać pamiętać o nie zajeżdżaniu miejsca innym bo za to możesz być poproszona za zjechanie do środka czyli eliminacja z konkursu 🙂
trzeba pokazać ze z przyjemnością super wygodnie jeździ się na twoim koniu 
Kasidzi, wiem na czym polega ta konkurencja, ja żartowałam z tym wzrostem  😉 chcę najpierw pojeździc na zawody w charakterze widza, żeby sobie na żywo poobserwowac, a z czasem przyjechac z koniem. Póki co, myślę, że robimy fajne postępy, fajnie byłoby się sprawdzic  🙂
aaaa no to nie skumałam 😀
zapraszam zapraszam na zawody nawet jak się obserwuje to można sporo wiedzy siorbnąć.
No i jak masz okazję to pojedz na jakieś zawody z koniem nawet tyko tak dla przejechania jakiegoś schematu bo to też jest trening zobaczysz jak koń się zachowuje w innym miejscu jak są obce konie itp. ja byłam mocno zaskoczona co wyczynieł mój koń który normalnie w domu spokojny na planu a na zawodach zabrakło mi sterowania a on w miejscu nie mógł ustać  😤 mała ruda gadzina, oprócz tego doszło jeszcze moje zdenerwowanie mimo ze to podwórkowe zawody i dynamit okazał się bardzo wybuchowy  🤣
Kasiadzi  :kwiatek:
Dzięki wieeellkiiieeee
Euforia_80   "W siodle nie ma miejsca dla dupków!"
17 grudnia 2009 13:31
W temacie bosych koni do sportu - 5. miejsce w dyscyplinie barrel racing dla bosokopytnego (Frenchmen's Jester pod Jordon Peterson). Pierwszy przejazd na tym filmiku:
i ta sama para, rekord "toru":

Ta dyscyplina ma tak zakorzenione tradycje kucia, że w "seryjnym wywiadzie" z zawodnikami czołówki jedno z pytań brzmiało "na jakie podkowy kujesz?" - odpowiedź Jordon brzmiała "Mustang Roll" 😉

\

przepraszam za może głupie pytanie  ale czym te konie są okładane ? i mam jeszcze jedno pytanie, czy to nie jest tak , że te konie potrafią tylko pędzić do beczki, strasznie wyrywają się przy starcie?

edit:  a to kopanie koni po brzuchu też nie wygląda fajnie, jak dla mnie to głupia konkurencja.

przepraszam za może głupie pytanie  ale czym te konie są okładane ? i mam jeszcze jedno pytanie, czy to nie jest tak , że te konie potrafią tylko pędzić do beczki, strasznie wyrywają się przy starcie?

edit:  a to kopanie koni po brzuchu też nie wygląda fajnie, jak dla mnie to głupia konkurencja.


są to baciki ze sznurków i rzemieni, tak jak na wyścigach dżokeje powodują bacikami że przy maksymalnym wyciągnięciu konia dotknięcie batem kłody powoduje skrócenie konia na maxa po czym następuje mocniejsze wybicie do przodu, dlatego działają tylko pomiędzy beczkami na odcinkach prostych.
Bardzo często konie te są już nauczone wręcz na pamięć schematu przejazdu beczek, ważna tu jest kolejność i od której strony bierzesz zakręt, oprócz tego są to konie które jednak mocno się nakręcają bo wymaga się od nich maksymalnej prędkości w tak krótkim czasie, pasze energetyczne też nie pomagają, niestety, wyprowadzenie ich to ciężka robota i jak widać nie łatwa ale pakowanie koni do maszyny startowej też niejednokrotnie wygląda podobnie.
jedni lubią beczki inni co innego kwestia gusty a o gustach się nie dyskutuje 😀
Trzeba brać poprawkę ze Beczki jak i tyczki są konkurencją RODEO czyli tu liczy się show gdzie tłum rządzi i dopinguje tego kto przejedzie szybciej,
no i nie jednokrotnie nawet na lokalnych imprezach rodeo można wygrać porządną kasę.

ovca   Per aspera donikąd
17 grudnia 2009 15:06
-  czy sa tam klasy sportowe i jakie są normy na te klasy

jak na razie nie ma żadnych klas sportowych ani żadnych stopni które trzeba zdobyć żeby móc startować, jak ktoś ma odznaki czy klasy sportowe klasyczne a jeździ West albo chciał by to tylko chwała mu za to, że pracuje nad sobą i doży do samodoskonalenia.



Można powiedzieć,że podział na klasy obowiązuje w seniorach - czyli Open i Amator,w pierwszej może startować każdy, w drugiej -tylko i wyłącznie osoby,które nie czerpią zysków materialnych z jeździectwa (nie są trenerami,właścicielami ośrodków etc)

a nasze warunki pozwalają nam na przygotowanie się do pleasure i traila, ale czy możemy tak z biegu sobie pojechac na zawody?


jeśli to będą zawody kwalifikacyjne -musisz być członkiem plwir,z opłaconą składką i numerem startowym

http://plwir.pl/wwr.php?id=51
W innym wątku dotyczącym westernu Tania poruszyła temat nagrody ALL AROUND. Zostałam wywołana do tablicy.. tak więc piszę🙂
Tania napisała o tym, że udało mi sie zdobyc taką nagrodę na MP PLQHA w Starych Żukowicach, ja jednak zacznę od zawodów All Novice Show które były organizowane przez polską filię AQHA-PLQHA, ponieważ padło gdzieś pytanie o typowo amatorskie zawody.. a te takie właśnie były-dla jeźdzców i koni które nie uzyskały określonej liczby punków na zawodach AQHA(czyli tak naprawde w tych zawodach wiekszosc polskich zawodników posaidających AQH mogla wziać udzial). Konkurencje rozgrywane były w kategoriach: YOUTH oraz AMATEUR. Nie było klas OPEN. To był mój pierwszy sezon na arenach AQHA-jechałam jeszcze w kategorii YOUTH-tak się złożyło, ze startowałam w prawie wszystkich możliwych konkrencjach i zdobyłam najwięcęj punktów sposród reszty jeźdzców YOUTH. W nagrodę dostałam piękna kalmre hihi 😍

Nagorda o której wspominała Tania to nagroda z MP: YOUTH SHOW ALL-AROUND zdobyta na podobnych zasadach jak poprzednia. Startowałam w konkurencjach: reining, western horsemanship oraz western pleasure(dodatkowo pokazalam mojego konia w klasie halter oraz w konkurencji showmanship at halter). Szczerze mówiąc to na codzień jeżdżę i trenuję reining. Na pierwszych zawodach horsemanship i pleasure potraktowałam trochę jako trening i wyjazd na arenę przed konkurencją na której zależy mi najbardziej. Mój koń jest z typowo reiningowej lini(po Topsail Whiz, wyhodowany przed Boba Loomisa), nie ma budowy pleasurowej, nigdy nawet nie trenowaliśmy tej konkurencji.

Horsemanship to bardzo ciekawa konkurencja i bardzo się cieszę, że od przyszłego sezonu bedzie w PLWiR dostępna dla wszystkich jeźdzców. Tak jak dziewczyny wspomniały oceniana jest para(w reiningu oceniany jest jedynie koń), dla mnie było to o tyle trudne, że zarówno w pleasure jak i w horsemanship dosiad troszkę się różni od tego reiningowego. W dodatku reining jest bardziej dynamiczną konkurencją, w horsemanship trudnosc sprawiały mi obroty-wolne i dokładne zwroty, a nie dynamiczne spiny jak to jest w reiningu. Ale kazdy kon powinien to umieć wykonać i mój potrafi(czasami gorzej ze mna hihi). Nie startowałam w trailu bo tego, bez wczesniejszego trailowego treningu i chociażby sprobowania jakiś trailowych elemntów jak bramka czy jazda po drągach, pewnie bym nie dała rady ładnie pojechać.

Kasia pisałaś, że Twój koń Cie zaskoczył na arenie.. nawet nie wiesz jakie moje zdziwienie było na pierwszych zawodach haha!! Do tej pory jak wyjeżdzam na arene to jestem spięta, a mój koń za każdym razem sprawdza swoje siły i chce kwiczeć i brykać, zwłaszcza przy spinach 🤔wirek: Czasami mu się to udaje.. naszczęscię chyba coraz rzadziej🙂 No i z reguły tak jest.. że nie potrafie zaprezentować mojego wierzchowca na arenie tak jak na treningu-ale to właśnie jest stres i urok zawodów 😀

Może kilka zdjęć:
Autostwa m.in. naszej forumowej Karolass🙂





edit:
Gorąco polecam.. zobaczyć prawdziwy piękny reining🙂
http://vimeo.com/7975985 Rudi Kronsteiner & Smart Spook przejazd z WRM-poezja😉
W Polsce na zywo tez takie cuda można pooglądać-np na R4S🙂
Z tym horsemanship open to chyba nie jest tak, na wwr http://wwr.com.pl/forum/1/2743/page/6.html jest informacja , że był postulat wprowadzenia takiej konkurencji, a nie że ją wprowadzono.

Ale poki co chyba jest to bardzo prawdopodobne i jest baaaardzo duza szansa ze to zostanie zrealizowane🙂
ovca   Per aspera donikąd
17 grudnia 2009 18:43
Ja mam informację z wiarygodnych źródeł, że,o ile świat się nie zawali, takowa konkurencja będzie  😁
Tuffy czemu ty nam tych zdjęc tak skąpisz?  💘

ile twój rudy ma lat?  jest "polakiem", czy koniem sprowadzanym? opowiedz jak się zaczęła wasza kariera  :kwiatek:
Pinesska opowiem i wstawie zdjecie, ale innym razem(moze jutro, moze w weekend a jak nie dam rady to po weekendzie hihi) bo wlasnie jade do mojego Rudzielca😉
Tak na szybko to moge powiedziec, ze ma 15 lat. Mam go od ponad roku🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się