Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 kwietnia 2024 20:57
Dzionka, teoretycznie RTG siekaczy powinno się od 15 roku życia robić raz na 1-2 lata, żeby ocenić właśnie problem z siekaczami. Ja mojemu śp. dziadkowi usuwałam w stajni na stojąco w 2018 roku (miał wtedy 29 wiosen) - mieliśmy usunąć po jednym, ale okazało się, że poleciały wszystkie górne siekacze i to była najlepsza decyzją, jaką mogłam podjąć.

Nie bój się rwania na stojąco- znajomej koń z kozińcem też dał radę. Super jest to, że dr Górski mega dba o to, żeby koń był znieczulony miejscowo (blokady nerwów, znieczulenie miejscowe, więc sedacja ogólna jest raczej taka "klasyczna").
bjooork, teoretycznie tak, ale nie znam nikogo kto to robi albo robił... Miał też zęby robione co rok-półtora i nie padła nigdy taka sugestia. Więc dzisiaj ta diagnoza była dla mnie jak grom z jasnego nieba trochę... Kurcze, jak Twój koń w takim wieku poradził sobie z tak dużą zmianą w uzębieniu? Ogarnął pobieranie pokarmu zanim mocno schudł?
Dzionka, ja rozmawiałam z dr Górskim i ekipą od Szpotańskiego i chyba ogólnie weci chętniej robią takie zabiegi w klinice. Choć tu na forum jest chyba sporo osób, które rwały w stajni.
Przynajmniej już masz jedną z prawdopodobnych przyczyn jego spadku wagi. Usuniecie zęby i będzie tylko lepiej 😀.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 kwietnia 2024 21:09
Dzionka, u niego zagoiło się mega szybko, ale on już wtedy stał na mocno moczonym jedzeniu (granulaty, wysłodki etc). I widząc zmianę w jego zachowaniu - plułam sobie w brodę, że wcześniej nie doczytałam i nie zdiagnozowałam go - szczególnie, że zapach z paszczy nie należał d przyjemnych, a wcześniejsi dentyści trochę to bagatelizowali. Dopiero dr Kamil nam pomógł i doszliśmy co mu było. Generalnie moje obserwacje innych koni z problemami zębowymi pokazują, że często właśnie ból ze szczęki może powodować niechęć w pobieraniu pokarmu, problemy z nabraniem masy etc.
A zastanawiam się jeszcze - jakiś czas temu Dzionson zaczął otwierać mocno pysk podczas jazdy, nawet na delikatnym kontakcie. Na większości zdjęć jak idzie poustawiany ma rozwartą paszczę. Kombinowałam z wędzidłem i nachrapnikami, nic to nie zmieniło. Czy u was też był taki objaw? Niby to siekacze są bolesne, więc nie powinno mieć związku, ale może jednak?
Dzionka, w tym nie pomogę, bo mój już się tylko obija na padoku od kilku lat.
Moja była robiona jakieś 4 tyg temu, nie za bardzo wyobrażam sobie robić tego w stajni bo trzeba podawać potem antybiotyki, wymieniać opatrunki, czyścić itd, jest tego trochę do zrobienia przez jakieś 2 tygodnie. Natomiast teraz kobyła mi wcina super, nie pamiętam aby tak dobrze jadła od dawna, zawsze walka o jej jedzenie. Przynajmniej tyle ulgi, no i nie wypada jej język z czego też się cieszę.
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
17 kwietnia 2024 22:07
U nas dr Dziekański jednemu dziadkowi usuwał całą górę w stajni. Koń panikarz i z mocną głową, bliżej 30-stki niż 20-stki. Poszło sprawnie, ale tam samego rwania było mało. Większość można było palcami wyjąć.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
17 kwietnia 2024 23:11
Dzionka, z wiekiem (i zapewne problemami z zębami) pozbyliśmy się i nachrapnika, i metalowego wędzidła (śmiałam się, że miałam konia których chodził na "gumce recepturce", czyli syntetycznym Novabett). Ewidentnie każde inne kiełzno sprawiało mu dyskomfort.
BUCK   buttermilk buckskin
18 kwietnia 2024 08:00
Evka 14 miesięcy bez 10 dni
naprawdę mega się cieszę, że mi 'wrócił' koń sprzed lat 😍
bjooork, mój to chodzi na guziki po takim czasie razem, porozumiewamy się telepatycznie więc to wędzidło metalowe nie jest pewnie konieczne. Zobaczę czy gumowe coś zmieni. Na wszelkie patenty uciskające nos reaguje histerycznie, więc coś jednak do pyska musiałabym wsadzić.
BUCK, suuuuper, uwielbiam ten błysk u seniorów 🤗
Opiekuję się teraz przez kilka dni starym znajomym, nie widzieliśmy się prawie rok, a przybiegł do mnie z kitką zadartą jakby miał latek 2 a nie 20.
BUCK   buttermilk buckskin
18 kwietnia 2024 12:56
Evka mój już 26 i tym bardziej cieszy ten błysk 😀
BUCK, piękny wiek 🤗 uwielbiam starsze zwierzaki. Moje jeszcze małolaty, bo najstarsza ok 18, ale schorowana bardzo, więc cieszy nas każdy lepszy czas.
BUCK, oj znam to uczucie! Ja się ostatnio ucieszyłam jak mi się Dzionek spłoszył na jeździe, bo w ostatnim kryzysie mam wywalone na wszystko, a to nie jest jego normalny stan zdecydowanie 😉
BUCK   buttermilk buckskin
18 kwietnia 2024 14:47
'wracamy z zaświatów' 😉
P.S. jeszcze jakbym siodło dobrała to byłoby szczęście jak z wygranej w lotto 😉 żeby choć jeszcze kilka lat pojeździć 🙏
U nas dr Rojek rwał zęby z eorth na stojąco w stajni. Poszło szybko i sprawnie. Zagoiło się ładnie. Choć fakt, że dobrze to to nie wygląda zaraz po zabiegu.
adriena, anyann, bjooork, Dzionka, i wszyscy co rwali/będą rwać -> Był jakiś ewidentny powód, który wskazywał na EORTH? Coś wzbudziło wasze zaniepokojenie?
No bo tak się zastanawiam... ze to ustrojstwo średnio daje chyba takie "widoczne" objawy, hmm....

anyann, Długo się goiło?

W ogóle ile zwykle trwa taki zabieg?
BUCK, Świetne wieści! 😀 🙂
Mój koń też zalicza jakiś "dziwny" powrót do formy, nie wiem co się dzieje. Wieczorem urządził dzikie galopady na padoku, aż zaniemówiłam. 😀 Dzisiaj chciałam "oszukać przeznaczenie" i pomimo deszczy, wsiąść, ale ofc trafiłam idealnie pod chmurę 😉
Sankaritarina, Moja ruda nie dożyła czasów, gdy trzeba byłoby coś robić z zębami, ale też miała EORTH. Monitorowaliśmy postępy na rtg. Wykryłam w taki sposób, że gdzieś wpadło mi info o takiej chorobie, poczytałam sobie o objawach, pooglądałam zdjęcia zmian na dziąsłach i postanowiłam z ciekawości sprawdzić, co u niej w paszczy. I znalazłam... dwie czerwone kropki na dziąśle nad górnymi siekaczami. Nic w jej zachowaniu na co dzień nie sugerowało wtedy żadnych problemów z zębami. Postanowiłam to sprawdzić i na rtg wyszło jak ta lala zacementowane już.
Sankaritarina, koń Znajomej ma zęby na wierzchu, dosłownie. Górna warga nie styka się z dolną i widać "klawiaturę". Nie jest to wada anatomiczna, nie urodziła się z tym. Wraz z postępem choroby, zaczęła mocniej "suszyć zęby". Ot, taka ciekawostka.
Sankaritarina, moje wetki kiedyś wrzuciły prosty orientacyjny "test" - jeśli koń nie chce/nie może ugryźć przednimi zębami marchewki, to może to wskazywać na eorth.
Sankaritarina, ja się dowiedziałam przy rutynowym tarnikowaniu. No ale właśnie były objawy wcześniej, tylko nie miałam pojęcia o istnieniu tej choroby. Objawy takie, że przestał sobie dobrze radzić z przegryzaniem marchewki i zaczął otwierać pysk na jeździe. Więc takie nie jakieś spektakularne, bo czytam że konie gorzej jedzą, nie radzą sobie z jakimś rodzajem paszy itd, to to nie, ale pewnie szło by to w tym kierunku.
Sankaritarina przyjechała dentystka, popatrzyła i od razu postawiła diagnozę, zrobiliśmy RTG i wiedziałam na czym stoję. Nie było wtedy (chyba 2 lata temu) jeszcze aż takiego problemu z jedzeniem, G zawsze słabo jadła ale ostatnio marchewek juz nie potrafiła nadgryźć, z jablkami też kiepsko. Wszystko jej szatkowałam, w klinice była w celu towarzystwa do 2 konia i przy okazji poprosiłam o diagnostykę. Opinia byla usuwać te co są zepsute, jak ruszyli to okazało się że trzeba wszystko usunąć bo problem szybko wróci. No i usunęlismy wszystko.
adriena, na miejscu kobyły czułabym się co najmniej oszukana 😉
Gillian   four letter word
19 kwietnia 2024 07:17
Mój ma 21 lat w tym roku i aktualnie dopadł go taki wiosenny pierdolczyk, że rozważałam wyjazd do lasu ale chyba go najpierw wylonżuję 😅 wybiega na padok z arabską kitą i kwikiem 😅 rao? Jakie rao, sama masz rao głupia babo naurrrrr 🤣
Gillian, o to oni równolatki 🙂 Dzionek już skończył 21. Ale właśnie też mu odwala, normalnie mi bryka na lonży ostatnio, wtf ;p
Mam pod opieką rocznik 92 🙂.
Chodzimy na spacery w ręku. Kobyła jak chce, a miewa takie dni, to jeszcze próbuje przetargać po lesie. A siły ma 🙂.
Dzięki za odpowiedzi!
Sankaritarina, moje wetki kiedyś wrzuciły prosty orientacyjny "test" - jeśli koń nie chce/nie może ugryźć przednimi zębami marchewki, to może to wskazywać na eorth.
budyń, Tak, o tym "teście" też słyszałam, tylko mnie zastanawiało czy ktoś widział jakieś jeszcze "naoczne" objawy, typu, nie wiem, zaczerwienione dziąsła czy coś...
No bo to taka niefajna rzecz, że bez RTG nic się nie zobaczy....

Murat-Gazon, Te czerwone kropki też takie niejasne. Gdybyś nie czytała o chorobie, pewnie nie zwróciłabyś uwagi.
PS: nie wiedziałam, że Twoja Ruda już za TM, przykro mi 🙁(
Sankaritarina, na Facebooku któregoś weta z okolic Wrocławia (nie wiem czy nie Katarzyny Ferenc) były też zdjęcia dziąseł przy eorth. Generalnie te dziąsła się psują wizualnie, robią się plamy różne, bardziej wyłażą zęby. To poza marchewką też może być sygnał jeśli sie co jakiś czas patrzy na nie i wie jak wyglądają
Pozdrawiam z moim najstarszym 🙂 Pamir i jego około 28 lat 🙈 na emeryturce od ok roku z racji charakterku 😈 jaśnie książę jest grzeczny jak chodzi porządnie 5/6x w tygodniu, inaczej bryka i ponosi 😅 a mi już dziadka szkoda. Ziomek stoi bez grama siana i słomy - kolkuje, więc tylko na papkach jest.
IMG_8186.jpeg IMG_8186.jpeg
IMG_8184.jpeg IMG_8184.jpeg
IMG_7333.jpeg IMG_7333.jpeg
IMG_7372.jpeg IMG_7372.jpeg
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się