NACHRAPNIKI - typy, zastosowania, różnice, spostrzeżenia ...

Daw-mag
Ta linka ma jakieś konkretne działanie czy ona ma po prostu 'wyglądać'?
To niefajny i sztywny w dotyku sznurek, docelowo zakłada się taki nachrapnik korekcyjnie przeciwko otwieraniu paszczy.
Przeczytałam 12 stron wątku o nachrapnikach,ale nie znalazłam dokładnej odpowiedzi na swoje pytanie dlatego postanowiłam się tu odezwać. 🙂 Wyczytałam w jednej z końskich gazet,że nachrapnik meksykański działa bardziej na potylicę niż na pysk.To prawda,czy bzdura?
Powie mi ktoś co to za nachrapnik ma ten koń w ogłoszeniu? Jestem ciekawa bo jeszcze się z takim nie spotkałam 🙂 Czy to po prostu zwykły nachrapnik polski tylko bardzo gruby?  :kwiatek:
http://ogloszenia.re-volta.pl/konie/szczegoly/9188?
E: chyba rozumiem już  🤣 To zwykły ten ujeżdżeniowy + futerko? Tak widzę  🤣
kludulka, wydaje mi się, że to po prostu podkładka futerkowa założona pod zwykły nachrapnik
agu_kastela   big brown beastie, big brown face... (m.oldfield)
04 lutego 2014 20:48
Odpadłam już od przeszukiwania volty i sieci. Chciałabym sie upewnić co do zapięcia nachrapnika meksykańskiego:
czy ten starszy typ (bez kółek) ma być zapięty pod kością policzkową czy nad? Gdzieś doczytałam że meksykana powinno się 2 palce nad kością policzkową zapinać, ale jak go tak założę to odstaje jakoś dziwnie i obcierałby na bank. Może ta zasada się tyczy tylko tych z kółkami?
Wygooglałam zdjęcie (zresztą było w tym wątku troszkę wczesniej) i tu jest niżej założony. Tak mi się wydaje najsensowniej chyba, ale wolę się dopytać tych co używają.
Aha i jeszcze druga sprawa, czy sprzączka dolnego paska ma być pod szczęką czy na boku pyska jak przy zwykłym skośniku?
Zapinać lepiej tak jak zapina sie zormalny zwykły nachrapnik dopasowany.
Dolny pasek wypada zapięcie pid lekko z boku tak zeby sie dobrze ułozył ;]
Polecam jednak ogłowia osobiście bez nachrapników ;]
Zmora, ty lepiej już się nie wypowiadaj, co?  😵
Jeszcze niżej niż na zdjęciu. Dawno temu albo Burza albo caroline dokładnie opisywała różnice. Wpisywałaś w wyszukiwarkę "meksykański starego typu"?


Mówisz o tym?
Są zatarcia na takiej wtażliwej kości. Tymbardziej u koni o "suchej głowie"

100 razy lepiej spełnia role to:

jeśli to już ma być meksykanka
agu_kastela   big brown beastie, big brown face... (m.oldfield)
04 lutego 2014 21:37
Halo, dzięki znalazłam dzięki tobie wpis caroline, o to mi własnie chodziło - wątpliwości rozwiane, czyli poniżej 🙂 Wcześniej wpisywałam "meksykański bez kółek", "starszy meksykański".
Zmora, nie pytałam "jaki nachrapnik i czy wybrać", tylko "jak założyć ten konkretny" 🙂 Ale dzięki za dobre intencje  😀
Hej wszystkim w końcu znalazłam ciekawy watek. Ze dwa dni mi zajmie czytanie go teraz, poźniej i ja cos dopisze od siebie. Tak troche bez ladu i skladu i jeszcze nie na temat ale nie chce zeby mi umknal gdzies ten watek, a tak jak mi sie gdzies zapodzieje to mi sie wyswietli jak ktos cos napisze 🙂
czy jeśli na codzień jeżdzę w szerokim nachrapniku szwedzkim, to 2 razy w tyg na czas treningu skokowego mam go zmieniać na klasyczny (nie szeroki)?  tylko dlatego, bo tak się przyjeło że szerokie nachrapniki są dla ujeżdżeniowców? :P
Ee... ale po co? 😉 Z treningu skokowego Cię wyproszą, bo masz nachrapnik "dla ujeżdżeniowców"? Bez przesady.
ushia   It's a kind o'magic
07 lutego 2014 09:17
w ogole pierwsze slysze o podziale nachrapnikow ze wzgledu na dyscypline  🤔
agu_kastela   big brown beastie, big brown face... (m.oldfield)
07 lutego 2014 11:03
ushia, a nie jest tak że na zawodach ujeżdżeniowych nie można jechać np w meksykańcu? Nie wiem jak to teraz wygląda, ale kiedyś coś mi się obiło o uszy. Wiec można uznać ze jest taki niby nieoficjalny "podział". I chyba się bardziej wizualnie przyjęło, że niektóre nachrapniki częściej skokowcy biorą a inne ujeżdżeniowcy.

Florencia, nie mniej na trening nie ma znaczenia w jakim się pojedzie, tzn techniczne i działaniowe znaczenie owszem, ale nie w sensie że ten jest "ujeżdżeniowy" to ci nie wolno w nim jechać skoków). Chyba że trener zaproponuje inny dla uzyskania jakiegoś efektu konkretnego.
agu_kastela, jechać w meksykańcu można (do N klasy), jednak niektórzy sędziowie mogą krzywo na to patrzeć. Tylko tyle  😉
agu_kastela, na zawodach ujeżdżeniowych możesz jechać w meksykańcu.

ahawa,  a czemu tylko do N klasy?
epk, C klasa to już chyba munsztuk? Munsztuk można połączyć z meksykańcem? Jeżeli tak, to cofam to wyżej - moja niewiedza  😡
ahawa, ale nie ma obowiązku jechania na munsztuku C-klasy. Wyżej też nie.
Ok, epk, dzięki za sprostowanie.
Chyba trzeba zmienić prasę 😉
Jechać można we wszystkim ale pokażce mi ujeżdżeniowca w meksykańcu na zawodach wyżej niż L 😉 epk, sama wiesz, że jest 'przyjęte', że szwed to uj a meksykan skoki a myślę, że o takie zróżnicowanie chodziło. Jasne, można wyjechać nawet w nachrapniku sznurkowym na czworobok tylko kto to robi? 🙂
agu_kastela   big brown beastie, big brown face... (m.oldfield)
07 lutego 2014 11:49
ahawa, no trzeba czasem zaktualizować swoją wiedzę 😀
epk, dzięki

BTW pierwsza jazda na meksykańcu, zapiętym już tak jak ma być 🙄, konio luźne na pysku i spienione, aż piasek zapluty (zostawiłyśmy znakowaną ścieżkę za sobą  :wysmiewa🙂 Zobaczymy jak dalej pójdzie bo narazie wiadomo nowość i wogóle miała jakiś radosny dzień  😉
W C3 nie ma obowiązku jechania na munsztuku-powyżej,owszem.Jednak to nie aplikuje się do zawodów regionalnych,gdzie wolno mieć kiełzno wędzidłowe nawet w klasie CS.O ile wiem,to jeszcze można wystąpić o zgodę do sędziów na ZO o jechanie na wędzidle,zaś już na poziomie m.regionalnych,m.krajowych,CDI,CDN itd.już trzeba jechać na kiełźnie munsztukowym,chyba że jedzie się klasy młodych koni,lub kuce.
Ciekawostka: w MR i GP tnie się punkty za niezastosowanie wodzy munsztukowej,czyli za ruchy w których jest ona za luźna,bo to oznacza że koń nie jest gotowy na to kiełzno-tu rozgorzała dyskusja swojego czasu,dotycząca przejazdów Emmelie Scholtens na Apache,gdzie zademonstrowała dyndającą munsztukową.
DressageLife, dokładnie, to zależy od rodzaju zawodów, konkursu itp - na upartego możesz CS pojechać na wędzidle. Swoją drogą o ile jeszcze CC na wędzidle widuję, o tyle CS chyba nie 😉
Burza, w nachrapniku sznurkowym nie można na czworobok, po co tak piszesz? Jaki to problem otworzyć przepisy i zobaczyć, które nachrapniki są dozwolone?
Fakt, niewiele rzeczy tak mnie trafia jak dziwne przywiązanie sędziów do "co się przyjęło" zamiast do przepisów.
halo, ok nie wiedziałam 🙂
DressageLife jesteś pewna z tymi wszystkimi mistrzostwami? Pamiętam że dwa lata temu na AMP (fakt, mistrzostwa jako takie toawarzyskie, ale mozna było te przejazdy klasyfikować jako ZO) można było jechac na wędzidle (C-4, C-5, C-6) zupełnie 'bez pytania'. Większość osób była zdziwiona że jak to tak sobie ktoś na wędzidle jedzie ale okazało się że można bez żadnych zawirowań.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się