strzyżenie / golenie koni

Ogolilam wczoraj 5 koni pod rzad Bassem. Na plus - podolal, nie przegrzewal sie. Na minus - cieeeezki ;p
Ale powiem wam, ze ogolilam nim juz 15 koni i ostrza dalej ida jak dzikie, nawet bez dokrecania 🙂
Coś nie mogę znaleźć w tym wątku, a nie mam siły przekopywać całego - otóż mam pytanie kto z Was goli wzorki? i czego do tych wzorków używacie? folii samoprzylepnej?
Wspomoże ktoś radą?

Od 3 tygodni stoimy z kobyłką w stajni z halą i się trenujemy 😎, jednak los nam nieco sprzyja i najprawdopodobniej zostaniemy tu do marca. Kobył zarośnięty i schodzi z każdej jazdy mocno spocona, chciałabym ją ogolić, ale nie całą, najlepiej w tego medium trace clip'a. Tylko powiedzcie, czy da radę zrobić tak, żeby stała w jednej derce w stajni i na padoku? Na padoku konie są ok. 5 h w bardzo brzydkie pogody nie są puszczane, albo jeśli już to na krótko i nie ma możliwości, żeby mi ją ktoś przebierał.
No i najważniejsze. W jakich derkach stoją tak golone Wasze konie? Na stanie mam jedynie polarówkę i padokówkę 150g bo nigdy nie derkowałam, ale kobył generalnie nie jest z tych marznących 😉
moje golone wychodzą na padok na 3-4h i wychodzą w tych samych derkach, w których stoją w stajni (mam padokowe nieprzemakalne)
Mój też swoi w tej samej co wyłazi. Jak jest bardzo zimno to zakładają mu polar pod spód, ale on jest zmarźlidupek. Aktualnie stoi w 300 gram, ale co koń, to przypadek 😉 Na pewno Ci będzie potrzebna cieńsza derka przy rozderkowaniu, bo na wiosnę gołej nie puścisz, a w 150 się usmaży.
Mój aktualnie na padok nie wychodzi i stoi w stajni, gdzie jest około 7c na plusie  w derze 350 z dodatkowym polarem .. wczoraj go przebralam, bo stał w 250 (też z polarem) i to bylo za mało. Tylko,  ze on jest cały golony 🙂
Moje też w 300 już stoją (golone bez głowy i nóg)

Szalona, przydaje się zwykła plandeka podszyta polarem i jakaś cienka bawełniana.
ash   Sukces jest koloru blond....
24 stycznia 2014 09:20
Mój w spranej 300 stajennej, na padok dostaje dodatkowo przeciwdeszczówkę na polarze z kapturem.
W takim razie postawię ją w tej 150g- padokowej, a jakby jej było zimno to pod spód wsadzę jeszcze polar. Wydaje mi się że przy takim goleniu powinno być jej ciepło. W sumie nie miałabym tych dylematów gdyby była możliwość żeby ktoś jej derkę mógł przebrać na padok albo coś dołożyć, ale takiej opcji nie ma.
Mam jeszcze jedną plandekę na polarze, dzisiaj przymierzę, bo moooże będzie też dobra to byłaby na wiosnę.
Nigdy tak intensywnie konia nie użytkowałam zimą na hali i szkoda mi jak schodzimy z jazdy, a ona mokra jak szczur mimo czasem 20 minutowego stępowania w ręku 😵
Ja tam sobie nie wyobrażam normalnego użytkowania konia zimą, który ma na sobie 5 cm izolacji 😉 Nie dziwne, że chcesz golić
vissenna   Turecki niewolnik
24 stycznia 2014 12:24
Przez ostatnie 2 dni ogoliłam całkowicie 4 konie  😵
Będę miała bajceps jak Pudzian  😁

Laski, może któraś z was ma radę na konia, który nie chce się dać golić na szyi w okolicach ganaszy? Nawet uszy mogę mu ogolić, ale tam się nie pozwala...
vissenna, nic, przyzwyczajać, czekać, czekać, z każdym goleniem powinno być ciut lepiej chyba.
visenna mój z golenia na golenie co raz gorszy np. 🙂 Szyja i okolice głowy to strefa 0, może podchodzić tylko wykwalifikowany personel w ubraniach ochronnych  😁 Jego to po prostu łaskocze i się wścieka. Nie boi się maszynki, tylko nie lubi i już. Nic z tym już chyba nie zrobię, skończył 11 lat, golony 6 razy i nic nie mądrzeje 😉
ash   Sukces jest koloru blond....
24 stycznia 2014 13:22
equi.dream, no to pjona!
Mój głupol też się gorzej zachowuje. Nie boi się, ale nie lubi. Ciocia Bjooork się namęczyła z dziadem.
Widzieliście może w jakimś sklepie internetowym pas chroniący boki konia przed otarciami? Może chociaż ktoś ma pomysł, jak to się może nazywać? Mój golas niestety strasznie się wyciera od termobutów 🙁 Za rok zostawiam mu prostokąciki nieogolone pod łydką 😁
Pocahontass prostokąciki pomagają ale jak mocno but albo łydka jeźdźca dźgają to i tak się nawet prostokącik wyciera 😀
Znam z oglądania w naszej stajni jednego przypadku 🙂
I nie kojarzę żadnych pasów ale jak ktoś ma jakiś patent na wycieranie boczków to pisać bo sama mam w szkółce dwa wytarte przez ludzi ananasy...
Jest taki pas ale gdzie w Polsce go można dostać to nie mam pojęcia.
Znalazłam kiedyś ale za 200 euro i sobie podarowałam
Coś takiego:
http://www.tailoredequestrian.com/horse/the-body-bandage.html
Kurcze, tez mam podobny problem... Ogolilam ostatnio konia, ktorego jezdze i okazalo sie w trakcie golenia, ze ma jakies strupki w miejscu, gdzie lezy lydka (tylko z jednej strony) i po kilku jazdach juz sie obtarl niestety :/ Przydalaby sie jakas ochrona na to...
Kiepsko z tym :P
Jedyna rada to: jeździć w takich butach, które są gładkie od wewnątrz bez ostrych/wyraźnych szwów, pilnować, żeby koń reagował na lekka łydkę i go nie dziubac ciągle łydą :P Oraz już jak się obetrze (wtedy ciężko, żeby zarosło) to smarować czymś nawilżającym np. maścią witaminową lub wazeliną, żeby był poślizg i skóra była miękka - mniej podatna na wycieranie.
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
24 stycznia 2014 21:48


Laski, może któraś z was ma radę na konia, który nie chce się dać golić na szyi w okolicach ganaszy? Nawet uszy mogę mu ogolić, ale tam się nie pozwala...


dutka bardzo fajnie i szybko zalatwia sprawe🙂
taaa, przyjeżdżaj golić mojego 😉 Na dutce podnosił między przodami stając dęba całkiem rosłego chłopa oraz operatora dutki. Są gagatki, na które nie ma mocnych 😉
equi.dream, jak nie ma mocnych są? Sedalin. Ja mojego konia chyba 2 lata tak goliłam. Zwierz akurat nie był agresywny, ale miał taką panikę że szok. Rzucał się po ścianach i trząsł się jak galareta. Z czasem mu przeszło 🙂
E tam, dogolę go jak będzie miał robiony zęby, na jednym jaśku 🙂 Jak już jest mus to malutką maszynką się da, a póki sobie łazimy za stodołą, to mu ten kawałek grzejny nie przeszkadza. Nie wiem, może boi się o mózg ?  😁
Jedni na starość mądrzejsi, drudzy na odwrót 😉
Ja za to spotkałam się ze skrajnym przypadkiem konia, który nie dawał się golić (kopal zadami, bił przodami, wspinał się, atakował człowieka zębami...) pocił się strasznie więc potrzeba była spora. No to wet i sedalin. Dawna słaba, trochę sobie przysnął, maszynka odpalona i znowu zryw i to samo, kopanie, wspinanie etc... Wet dwa razy dokładał dawkę (jeszcze w granicy bezpieczeństwa i tak, żeby koń stał na nogach - nie dało się...

...ale to SKRAJNOŚĆ nikomu nie życzę 🙂


edit: equi.dream nie przeceniajmy tak mądrości koni  😁
xxagaxx znam taką co się nie dała ogolić na CAŁYM sedalinie, dudce, pętach i zastrzyku. Na tym wszystkim golona była zza krat boksu - udało się tylko wyrównać szyję 😉
Pocahontass prostokąciki pomagają ale jak mocno but albo łydka jeźdźca dźgają to i tak się nawet prostokącik wyciera 😀
Znam z oglądania w naszej stajni jednego przypadku 🙂
I nie kojarzę żadnych pasów ale jak ktoś ma jakiś patent na wycieranie boczków to pisać bo sama mam w szkółce dwa wytarte przez ludzi ananasy...


Na szczęście mi prostokąciki pomogą 😉 Ale niestety w tym roku już "po ptokach" - nie wiedziałam, że takiego delikacika kupuję (po ogoleniu wyciera się też od derki i czapraka), a w oficerkach w takie temperatury przy 5-6 koniach dziennie jeździć nie dam rady. Co do pasów, to widziałam takie u kilku jeźdźców na Cavaliadzie (np. tu ), ale nie przypuszczałam, że to może być aż takie drogie 😲

dołączam do wątku golasów, niedawno ogoliłam konia i mam do Was pytanie. Wczoraj jak go ściągałam z padoku to aż mu się nogi trzęsły, dlatego na drugą połowę dnia został w stajni. Czekam na kaptur, mam nadzieję, że to pomoże- szyja ogolona na 3 mm. Czy konie szybko się wychładzają w tym miejscu? Na razie przeczekam te mega mrozy bo boję się że mi sie przeziębi...
Dava   kiss kiss bang bang
25 stycznia 2014 16:25
Daj mu cieplejszą derkę, bo widocznie ta którą ma teraz mu nie wystarcza  😉
kaptur też powinien pomóc  😎
właśnie pod derką był ciepły... derkę ma 350 g

miał zimną szyję, uszy i nogi
Gillian   four letter word
25 stycznia 2014 17:19
prib, mój ma derkę 300g i jest gorący. Nie ma reguły. Daj coś cieplejszego i obserwuj, tyle.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się