Projekty stajni. Zdjęcia i informacje.

strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
28 listopada 2013 11:48
Macie jakieś projekty stajni drewnianych? Albo chociaż zdjęcia własnych stajni?
Proszę o pomoc  :kwiatek:
Masz ponad 120 stron o stajniach w- w tym o drewnianych
Masz też do dyspozycji wyszukiwarkę
😵
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
28 listopada 2013 11:59
przejrzałam powierzchownie i znalazłam murowane, wielkie stajnie. A projektu żadnego  😉
dlatego proszę o pomoc. Inną niż "wpisz w wyszukiwarkę".
ganja,
U nas w założeniach projektu wpisaliśmy, iż gnój po wybraniu ze stajni będzie od razu odbierany przez rolnika. To pozwoliło uniknąć konieczności budowania płyty gnojowej.
Z tego co pamiętam przepisy nakazują taki sposób składowania, który uniemożliwia przenikanie płynów do gruntu. Nie sądzę, żeby folia przeszła. Nie mniej jednak budowa płyty to niemały koszt. Tak jak już Ci napisano, jej wymiary zależą od liczby koni i częstotliwości wywozu (im krócej zamierzasz na niej składować gnój = częściej go wywozić, tym mniejsza być musi). Przeliczników DPJ już nie pamiętam, ale ms_konik już Ci to wyliczyła.

strzemionko,
Jeśli interesują Cię zdjęcia drewnianej stajni, zajrzyj na stronę naszego ośrodka (www.stajnia-grom.pl lub facebook: Stajnia GROM). Mamy drewniany kompleks - stajnia z halą. Może akurat coś będzie dla Ciebie pomocne.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
28 listopada 2013 13:52
Dziękuję bardzo ibmoz  🙄
jednak nie chodzi mi o dużą stajnię z korytarzem i pomieszczeniem gospodarczym ale o kilka boksów wolnostojących w typie angielskim.
ale za projekty... przecież się płaci.

nie wiem o jaki projekt Ci chodzi, jesli szukasz kilku boksów angielskich.

pierwszy link z googli :http://www.kerad-wlewo.pl/?s=galeria&id=8 

boksy angielskie są dość łopatologiczne. w każdej firmie wykonującej takie boksy masz obrazki jak wyglądają. powiedz czego szukasz konkretnie 😉
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 06:55
tak wiem, że się płaci  😉 od 1200 za stajnię z 2 boksami, do 5000 za stajnię na 30 parę boksów: http://www.projekty-stajni.pl/
Jednak na tej stronie są stajnie murowane.
Tu z kolei na pierwszym miejscu jest stajnia drewniana http://www.domzbieszczad.pl/pl-me3,8,1,1/projektystajnidrewnianych.html, nie jest napisane ile za projekt ale podejrzewam, że ponad 1000 w górę.

Mnie chodzi o zwykły projekt zwykłej drewnianej stajni o ile to stajnią można nazwać - 4 boksy bez korytarza, bez innych pomieszczeń.
Coś w tym stylu http://www.konie.szn.pl/node/179

Chodzi mi o jakiś poglądowy projekt, tak żeby pokazać wykonawcy.

Jakieś wymiary, obliczenia (nie znam się za bardzo) ale nie chodzi mi o cały, gotowy, przygotowany specjalnie dla mnie projekt, tylko o jakieś pobieżne plany.

Może ktoś z re-voltowiczów posiadających własne stajnie ma coś takiego?
Na poprzedniej stronie zamieściłam kilka linków dot. małych stajni.

Jest tam nawet jeden darmowy projekt w PDF'ie 🙂
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 07:05
o właśnie coś takiego  🙂
szukałam daleko a na poprzedniej stronie miałam od razu  😂

ma ktoś taką stajnię? ile mniej więcej wynosi koszt jej postawienia (łącznie z materiałami, drzwiami, dachem) ?
strzemionko, zapytaj Mehari, może Ci poda jakąś przybliżoną cenę. Tylko ona stawiała systemem gospodarczym.
Stajnia drewniana, bez wylewki, bez fundamentu na 2 boksy 3x4m skończona w zeszłym tygodniu wyniosła nas blisko 3000zł. Do tego jeszcze dojdzie doprowadzenie oświetlenia i karmidła jeśli będą miały tam zamieszkać konie. Póki co, to magazyn paszowy. Stajnia budowana systemem gospodarczym, robocizna 3 ludzi ze wsi wyniosła ok 600zł.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 10:06
Dzięki bardzo  :kwiatek:

A mogłybyście podać mi wymiary waszych boksów i szerokość i wysokość wejścia do boksu?
w większości wypadków ludzie korzystają z gotowych modułowych boksów. ceny każda firma ma. od 3000 za jeden boks z tego co pamiętam. plus wylewka, doprowadzenie światła, wody, karmidła, poidła. nie liczyłabym, że to się zamknie w 4 tysiącach za dwa boksy, jak bera napisała. (choć fajnie by było! jakbym znalazła faktycznie tak tanią opcję, to bym od razu z 5 boksów postawiła, ale nie dałam rady 🙁 ) wiecej nas wyniosła adaptacja gotowego pomieszczenia (pobielenie, wylewka, przegroda, stalowe słupy, drzwi z "futryną" stalową dwudzielne)
Sam beton na tej wielkości stajnię 8 x 4, wylewka + fundament wyniesie ok 1500zł. U nas to boksy takie zapasowe, nie było potrzeby ciągnąć tam wody, to kolejna oszczędność ok 1500zł. Światło zrobimy, bo to nawet zimą przy wieczornym obrządku przyda się, żeby po omacku siana nie brać. Ale to będzie maks 150-200zł, oczywiście przy założeniu, że mój chłop sam to zrobi.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 12:15
bera7 ale te fundamenty pod drewnianą stajnię są konieczne?
Bo ja widziałam drewniane pomieszczenie dla królików, jakby było duże wejście mogło by to służyć jako boks. I tam fundamentów nie było na pewno.
Ale ja się nie znam to proszę o wyjaśnienie, bo pewnie mówię coś nie tak  🙄
strzemionko, dużo zależy od wielkości budynku, jego kubatury ale również od nośności terenu i jego ukształtowania.
U mnie początkowo miało być bez fundamentów ale jak się okazało były konieczne.
strzemionko, to zależy. U mnie są suche grunty, budynki stoją na wzniesieniu, więc nie ma potrzeby robić wylewki, błoto z zewnątrz też mi nie wpłynie do boksu.
Mój narzeczony wymyślił sobie taką technologię budowania, pomysł był zaczerpnięty od forumowej duuni, po obejrzeniu jej budynku dla owiec. Zaletą tego budynku jest to, że można go w każdej chwili przestawić w inne miejsce 😉. Wadą jest użytkowanie zimą, człowiek lubi chodzić po suchym a nie brodzić w błocie. Dlatego nasze konie zimą stoją w stajni murowanej z wylewką w boksach i przed nimi.
Na zdjęciu foto szkieletu budynku dla owiec, bo zdjęć stajni jeszcze nie mam zgranych. Na dole rozwiązanie dokładnie takie samo, tylko kształt inny.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 12:33
bera7 u mnie też jest suchy teren. Nawet jak trochę popada to błoto nie jest najgorsze. Prosty, równy teren.
My właśnie myślimy o szkielecie - słupki wbite w ziemię, szkielet coś takiego jak na Twoim zdjęciu i do tego wbite deski. Dach nie z drewna, z czegoś tam ale nie pamiętam teraz a nie mam się jak zapytać  😀
A podłogę można chyba zrobić z jakiejś płyty? Jest wiórowa ale ona chyba będzie za słaba.
A w tym budynku dla owiec nie ma podłogi? Tylko ziemia?
strzemionko, nie wbijaj drewna w ziemię. Za 2 lata przegnije. Jeśli już to daj takie podpory jak na foto.

W stajni mam dach z blachy. U owiec jest na dole gęsto odeskowane, wyżej jest rzadziej i na to plandeka. Z czasem chcemy dać blachę czy ondulinę, zobaczymy za 2-3 lata.
Podłogi u owiec nie ma, po co? Mają grubo pościelone słomy. dają dużo mniej moczu i kup niż koń czy krowa, więc nie ma potrzeby codziennie sprzątać. Poza tym mają otwarte i budynek służy im z wiatę, w której przebywają jak chcą.

strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 13:08
No tak, racja z tym drewnem.

a ta wiata dla owiec nie jest wbita w ziemię?
i jak połączyć te podpory na zdjęciu z drewnem?
Absolutnie. Cała konstrukcja drewniana jest punktowo podparta na betonowych bloczkach. Między belką drewnianą a ziemią jest kilka cm przerwy.
Kupujesz podpory w rozmiarze słupów, słup wkładasz w te widełki, skręcasz wkrętami czy gwoździe wbijasz i stawiasz słup na ziemi wbijając szpikulec w ziemię. Większość altan ogrodowych stoi na podobnych podporach. Można znaleźć jeszcze w innym kształcie, bardziej stabilne, ale nie widzę w necie.

Edit: znalazłam foto tych drugich. Mamy w starych boksach takie.
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
29 listopada 2013 14:58
bera7 dziękuję bardzo  :kwiatek:
kotwice są np w castoramie.

fajną opcją na ewentualną "podłogę" są ... płyty betonowe - chodnikowe. są relatywnie tanie i łatwe do połozenia. jesli są w mieście jakieś budowy np nowe chodniki to można odkupić płyty "na lewo" od budowlańców. my płaciliśmy od 40 gr do 1,50 zł za płytę.
pomocy ! mam działkę i planuję w przyszłym roku postawić na niej domek i stajnie, a w późniejszym czasie halę.
Niestety nie mam pomysłu na rozmieszczenie obiektów,nie umiem sobie tego wyobrazić. Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedzi.
Jeżeli znalazłaby się osoba, która chętnie pomoże mi w tym to zapraszam na pw.
ganja, po pierwsze ogarnij mapkę i miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jaki kształt i wymiary ma działka, czy są na niej drzewa? Co wolno Ci na niej postawić i jaka jest linia zabudowy od drogi.
Pole ma powierzchnie 2ha plus będę dzierżawić kolejne 2ha na padoki. Budynki mogę stawiać na całej powierzchni. stajnia o wymiarach 18m x 9m, dom 8m x 9m, hala 20m x 40m, plac do jazdy 20m x 60m, jakaś wiata na siano i słomę i grillownik. Niestety nie mogę znaleźć dobrego rozwiązania jak to wszystko rozmieści, aby to ładnie wyglądało i było funkcjonalne. Mam nadzieję, że coś pomożecie mi wymyślić.  😀 
bera7, ale po co Ona ma to ogarniać? Jeśli planuje w 2014 stawiać dom, stajnię, potem halę - to już powinna występować o pozwolenie, nie? W związku z tym mieć solidny projekt. I za projekt zapłacić (przy planach wybudowania hali to pikuś). Sama będzie projektować dom, stajnie i halę?
ganja z własnego doświadczenia wiem że lepiej aby tym zajęła się jakaś firma która robi to kompleksowo, jest to bezpieczniejsze i tańsze wbrew pozorom. A takie gdybanie przez net nie ma najmniejszego sensu ponieważ zaplanujesz sobie np. stajnię w punkcie x a później okaże się że nie podciągniesz tam wody z jakiegoś powodu albo prądu, albo będzie się to gryzło z jakimiś innymi przepisami o których nie masz pojęcia.

I tak jeszcze z czystej ciekawości, piszesz że budynki możesz stawiać na całej powierzchni, czyli że cała działka jest budowlana?
halo, skoro pyta to wnioskuję, że planu jeszcze nie ma. To pierwsze od czego bym zaczęła. U nas można budować do 50m od drogi. Więc jak ktoś ma działkę 30m szeroką to nie poszaleje z takimi budynkami.

ganja, budować możesz na swoim a nie na dzierżawionym (tzn. tak rozsądniej). Jaki status ma działka? Rolna, budowlana, przemysłowa? Dowiedz się ile podatku będziesz płacić za halę, czy opłaca Ci się ją stawiać.
Skoro dom ma być mieszkalny to należ zaplanować jakieś miejsce na garaż, parking, miejsce rekreacyjne dla siebie, gdzie konie nie mają wejścia.

Masz media w działce? Prąd, wodę, kanalizację?
na razie jest to działka rolna,  jesteśmy w fazie przekształcania jej. Prąd, wodę i kanalizację dopiero będziemy doprowadzać. Jesteśmy na etapie planowania wszystkiego, rozmieszczania. Wiadomo, że pójdę z tym do fachowca, który musi zrobić projekt, ale chciałabym już mieć coś przygotowane, żeby mniej więcej znać układ. Dom będę budować z gotowego projektu. Hali tak szybko stawiać nie będę, ale już lepiej zaplanować gdzie ona ma być.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się