własna przydomowa stajnia

derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
31 marca 2013 10:44
oo nawet tanio, myślisz, że sprawdziłoby się w stajni/boksie pod ściółkę?

edit jedna mata ma 50x50, mi odpada;/
Cariotka, wielkie dzieki za super zyczenia 🙂

A ja chyba wlasnie ameryke odkrylam, 2 tygodnie temu zielona_stajnia pozyczyla mi 2 grube derki dla Granda, nie mialam opcji wyprania, bo potrzebowalam na juz zalozyc Grandowi... i od tego czasu relacje w stadzie sie pozmienialy i hucek strasznie sie rzucal do chorego Granda, wiec musialam je rozdzielic... i dopiero dzisiaj powiazalam fakty, geez...
blucha, za 1m2 wychodzi 110zl.

ups, sorki za post pod postem.
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
31 marca 2013 10:48
co to geez?
haha, takie westchnienie, od "dzizas" 😉

wzdycham nad swoja glupota 😉
ed
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 10:50
policzy mi ktoś ile wychodzi na 1m2 http://allegro.pl/nawierzchnie-gumowe-maty-legowiskowe-dla-koni-krow-i3119872728.html ?
kurcze fajne to to.
ścieli się wtedy też słomą?
edit już wiem 😡
derby   "Pamiętajcie, tylko spokój Was uratuje."
31 marca 2013 10:52
hahaha stillgrey ale jestem zielona- już myślałam, że jakiś stwór się zalęgł w derce  🤔wirek:
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 10:53
kiedyś pożyczyłam derkę koleżance na kobyłkę. Prosiłam żeby nie prała. Założyłam Płomieniowi i chłopcy mieli ucztę!
Cariotka, napisalam juz wyzej 🙂  110zl
Mozna scielic sloma, ale lepiej trocinami czy pelletem. Jesli jest spadek to w lato pewnie mozna w ogole nie scielic tylko splukiwac woda.

Opiszesz jak ta uczta wygladala?😉 Zezarli ja czy urządzali dzikie orgie?😀
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 11:31
dzikie orgie 😜 wyglądało to super śmiesznie. Fliper podgryzał Płomienia jakby klaczusiom był.
jeżeli chodzi o te maty z pierwszego linku to mam takie, ale nie założone. Wg mnie to śliskie to to jest, ale wytrzymałe.
haha, czyli to jednak rzeczywiscie wina obcych derek, w sumie pocieszajace 🙂
Jak tylko bede mogla puszczac Granda bez derki powinno im przejsc 🙂
Życzę wszystkim Wesołego Jajka, pokrytego śnieżną skorupką.  😉

Wpadam z pytaniem: czy mesz podawany codziennie jest szkodliwy?
Przeczytałam, że w takim układzie powinnam podawać wapń, albowiem otręby go wypłukują.
Mit czy prawda?

Wyjaśniam: mój koń MUSI dostawać codziennie mesz.
Nie mój wymysł.

policzy mi ktoś ile wychodzi na 1m2 http://allegro.pl/nawierzchnie-gumowe-maty-legowiskowe-dla-koni-krow-i3119872728.html ?
kurcze fajne to to.
ścieli się wtedy też słomą?
edit już wiem 😡

my mamy gumy,ale troszeczkę inne   😍 słomą ścielę tylko kiedy jest taka potrzeba,tj.w zimę,jesień czy chłodniejsze dni,a tak to minimalnie.
No i są świetne też pod tym względem,że szybko schną,można je szybko umyć i odkazić.
edit: o,coś podobnego do tego:
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
31 marca 2013 12:04
Mój koń dostaje mesz codziennie od 4 lat i żadnych problemów nie było..Przez jakiś czas dawałam biotynę i magnez od p.Podkowy do tego,teraz mamy przerwę w suplementacji ale od września jakoś daję też wysłodki,owsem nie karmie w ogóle.
Dodam,że w pensjonacie dostawała mesz Pavo,potem przerzuciłam się na własnej roboty więc sama sobie wybieram co tam się znajduje.W każdym razie otręby je codziennie 😉
Z tym żywieniem to jest w ogóle jakiś labirynt 😵 nie wiem już co dobre a co złe..Co chwilę dowiaduję się o negatywnych skutkach czegoś tam 🤔 a niestety samo siano nam nie wystarcza do utrzymania dobrej kondycji więc kombinować trzeba.
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 12:07
Być otręby nie wypłukują wapnia. One po prostu  mają dużo fosforu a mało (bardzo mało wapnia). Dlatego warto dawać to otrąb wysłodki. Ale co ma piernik do wiatraka. Mesz to mesz. Mesz domowej roboty jest raczej z siemienia lnianego.
iskierkowa u mnie jest to o tyle problem że ja im codziennie nie sprzątam. Dużo ściele a sprzątam raz na tydzień raz na dwa tygodnie. U mnie się to sprawdza. Teraz dodatkowo w stajni są bardzo mało.
Ja robię mesz z siemiania+otręby, dodaje dla aromatu sok malinowy i moje konie dostają na łeb (w pozytywnym znaczeniu).
Pytam, bo mnie znajoma o mało nie zadźgała, że podaję mesz codziennie...
Ja ostatnio sprzatam takim systemem: na posadzke agrisan, gruba warstwa slomy i wybieram kupy za kazdym razem kiedy jestem u koni, czyli kilka razy dziennie. Mokre co kilka dni. Caly czas jest czysciutko, a na wierzchu suchutko, zero zapachu amoniaku.

Być mesz jesli nie ma podzialac przeczyszczajaco powinien byc podawany codziennie 😉 To jest jakis dziwny wymysl z tym podawaniem 2x w tygodniu. Kazda inna pasze wprowadza sie stopniowo, zeby nie bylo rewolucji, a tu mesz wszyscy sru z grubej rury 😉
Ja bym dodawala wyslodki jeszcze, warto tez suplementowac wapn i magnez w takim przypadku. Moim zdaniem na pewno koniom nie zaszkodzisz podajac mesz codziennie, tylko gotuj dlugo siemie.
lacuna   Stąpamy we dwoje po niepewnym gruncie..
31 marca 2013 12:35
Ja jeszcze w pensjonacie słyszałam,że się nie powinno dawać codziennie ponieważ wydelikaca i w razie przerwania w podawaniu kolka gotowa.No a ja na to..dlaczego miałabym nagle przerywać podawanie? 😉 Więc wcina odkąd jest moja i problemów żadnych nie ma.
Prędzej bałabym się,że od tego podawania 2x w tygd coś się będzie działo,tym bardziej,ze ludzie wtedy zastępują jeden posiłek meszem z grubej rury a na drugi dzień znowu powrót do owsa..
Być otręby nie wypłukują wapnia. One po prostu  mają dużo fosforu a mało (bardzo mało wapnia). Dlatego warto dawać to otrąb wysłodki. Ale co ma piernik do wiatraka.
iskierkowa u mnie jest to o tyle problem że ja im codziennie nie sprzątam. Dużo ściele a sprzątam raz na tydzień raz na dwa tygodnie. U mnie się to sprawdza. Teraz dodatkowo w stajni są bardzo mało.

W sprawie żywienia-moje jedzą tylko wysłodki,siana dostają może garść-dwie do wieczornej porcji+marchewki i witaminy Gold Label Limestone Flour. Otręby chyba każdy traktuje inaczej,ale myślę,że można troszkę to wyrównać dodając owe wysłodki.

Nawet,jak codziennie nie sprzątasz to chyba dobre rozwiązanie.Jeśli chodzi o te,które wstawiłaś to nie wiem,ale moje są nieco inne i mocz po nich spływa,nic nie stoi,jest czysto i fajnie.Tylko Iskra nie ma wyłożonego całego boksu,a jedynie prostokątną matę tam,gdzie leży.Białka ma w całym boksie i czasami zbierają się pod tym śladowe ilości moczu,kup i ściółki co trzeba przyznać-śmierdzi.Co innego,jak ma się to w jednym kawałku,ja mam w czterech,żebym mogła sama je podnieść i umyć boks.
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 12:51
ale że siana dostają garść?
i wg mnie to ta dieta Twoich koni mądra nie jest. Bo wysłodki zawierają dużo wapnia, mało fosforu a Ty dodajesz im jeszcze wapnia w Gold Label Limestone Flour.
iskierkowa, ze co?!?!?  🤔 zszokowalas mnie   😵
Cariotka   płomienna pasja
31 marca 2013 12:55
jakbym znalazła jakieś witaminy z fosforem bez wapnia też chętnie zrezygnowałabym z otrąb. A tak to daje 0,5 l suchych wysłodek (po namoczeniu więcej wychodzi) i tyle samo otrąb. Siano do oporu. Większość witamin ma dużo wapnia, bo ludzie raczej karmią konie nadal owsem, a on znowu Tego wapnia ma mniej...
Cariotka, http://www.podkowa-liny.pl/produkty.php?kategoria=12&lang=pl 🙂
ale ja tam z otrebow rezygnowac nie zamierzam, bo raz, ze naturalne i tanie, dwa ze tuczace, a na tym mi teraz zalezy 😉
Siwa dostała mesz "z grubej rury", bo takie dostałam zalecenie. Nie było czasu na stopniowe przyzwyczajanie. Przez 2 dni dostawała go 3 razy dziennie, teraz po telefonie konsultacyjnym ma dostawać raz dziennie. Normalne posiłki już wróciły do menu, ale w takim układzie jeden zastąpię meszem.
stillgrey u nas najważniejszy jest glut, który siemie puszcza, więc to jest moim wyznacznikiem.
iskierkowa, ze co?!?!?  🤔 zszokowalas mnie   😵


czym? są żywione wysłodkami,ale siano w paśniku czy żłobie jest-co mam poradzić na to,że każda z nich nie zje po więcej niż dwóch,dużych garściach przez cały dzień.No ale zapomniałam,że 3/4 dnia spędzają na łące,na której są jakieś ślady siana więc sobie skubią.

Cariotka-dostają od dwóch dni z zalecenia weta,którego chyba jednak trzeba będzie zmienić po raz setny... :/
iskierkowa, to co napisalas zabrzmialo tak: moje konie jedza same wyslodki (tofi gold - melasowane), a siana dostaja 2 garsci na cala dobe.
I w sumie chyba nie odbiega to od rzeczywistosci.

Ile Ty masz lat? pytam niezlosliwie
Tak,jedzą same wysłodki Tofi Gold,siana dostaja 1/4 kostki na pół,mieści mi się to w dwóch garściach.
Moim zdaniem nie ma w tym nic szokującego,skoro siana często nie dojadają,nie chudną
Jeśli Cię nurtuje-to odpowiem,piętnaście i uprzedzę pytania-nie,nie jestem rozwydrzoną słit kuniarką,a nad stajenką "czuwają" osoby sporo starsze i na pewno bardziej doświadczone ode mnie 😉
iskierkowa, nie mnie oceniac czy jestes slit kuniarka czy nie, powiem Ci tylko tyle, ze wyrzadzasz swoim kucom krzywde karmiac je w ten sposob. Zmien to poki ta "dieta" nie wyrzadzila im spustoszenia w organizmach, bo Ci pozniej kieszonkowego na wetow zabraknie.
Bardziej doświadczone, ale w czym, bo na pewno nie w hodowli i żywieniu koni.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się