kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy

marysia550 Dziękuję, właśnie tak myślałam tylko potrzebowałam potwierdzenia 🙂
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
05 kwietnia 2012 19:51
ponowię pytanie:
dziś po pracy z koniem (korytarz) stępowała 20 min aż była sucha, minęło 1,5h od tej pory i klacz jest mokra na klacie i w okolicach słabizny 
zauważyłam takie "zachowanie" już prędzej,ale zignorowałam. teraz już mnie to niepokoi. czym może to być spowodowane? jak zapobiegac?
dodatkowo powiem ,że nic się nie dzieje,klacz normalnie je i pije 
Misskiedis   Jeździj nocą, baw się i krzycz na całe gardło!
05 kwietnia 2012 19:54
Siwa953, to tylko taki strzał ale może to wtórne poty?
Siwa- zamiast dawać jej jeść i pić trzeba było wyprowadzić na dwór i postępować w ręku, albo puścić i obserwować.
Ale jeść i pić przecież koń musi.  👀
Siwa953 - a zaczęła się pocić po powrocie do boksu?
wczroaj jezdzilam w nowej stajni.... na koniu, który strasznie sie denrewował i usztywniał na początku w kłusie, ale ponoć dosiadem go uspokajałam, ale w galopie to juz masakra... leciała jak na wyścigu, a ciałem układała sie jakoś po skosie... i nie wiem jak ją rozluźnić w galopie?? potem po przejściu do kłusa cały czas juz była spięta i nie chciała zniżyć łebka (a wczesniej ponoc nawet zebrana chodziła <3 )  co zrobic??
Nauczyć się jeździć. Przez internet cię nikt tego nioe nauczy, a klacz zwyczajnie nie ma równowagi i jest nieujeżdżona poprawnie. Potrzeba jej jeźdzca, który ją tego nauczy. Ładnie obnizony łepek to nie jest zebranie!
Ale jeść i pić przecież koń musi.  👀


no jak jest suchy. Jedzenie i picie raczej nie wpłynie pozytywnie na poty, cokolwiek było ich przyczyną.
a ja tutaj trochę wtrące pytanie nie z tej beczki  😡
więc mam taki problem z ogarnięciem mojego konia, a mianowicie.
Moja klacz pod wzgledami ujeżdżenia jest trochę cofnięta, że tak powiem, ponieważ mam ją od dwóch lat, a wcześniejszą resztę swego życia spędziła przy robocie w polu i na rodzeniu źrebaków 🙄. Doprowadziło to jej kłąb do wręcz nieciekawego stanu, dlatego chciałabym móc poruszyć jej mięśnie do pracy, tak samo grzbietu jak i zadu. Skąd pytanie, (nie wiem, czy we właściwym wątku, jeśli nie to przepraszam) na jakiś pomysł na pracę z tym koniem. Dodam, że 3 miesiące temu urodziła źrebaczka i nasza praca od pewnego czasu polegała tylko na lonży, pracy z ziemi, dlatego szukam jakiś rad na początek nowej pracy, może pomysły na konkretne ćwiczenia. Na początku użyłam zwrotu ,,ujeżdżenia" które okazuje się trochę  nie na miejscu, chodziło mi o dobre, zdrowe i przyjemne użytkowanie tego konia pod siodełkiem. Poza tym jeśli chodzi o coś ambitniejszego powiem, że klacz jest typu pogrubionego, no i już nie taka młodziutka, dlatego też proszę o wyrozumiałość, no i ciekawe rady.  🙂
marysia550 Ja zrozumiałam , że chodziło o to , że koń normalnie je i pije cały czas. W sensie , że nie wtedy jak jest mokry tylko śniadanie , obiad , kolacja.  😀 Ale koniec  🚫. 🙂
Sonkowa- no, ale chociażby obiad wypadał to trzeba by odczekać.
eequinee

tego konia trzeba po prostu jeździć od początku, traktując jak konia zupełnie surowego. Jeśli koń chodził tylko w zaprzęgu to pod względem pracy pod jeźdźcem jest to koń surowy. Włącznie z równowagą i rozwojem mięśni...
repka ... raczej wiem ze obnizony łeb to nie zebranie -.-    instruktorka mowila ze konia  zebralam i wgle fajnie .. tylko po galopie jak sie zdenerwowala to sie od nowa usztywnila i leb do gory ... !
tzn.. użytkuję tego konia, mówiłam mam go od dwóch lat. źle troche tam napisałam  🤔
Chodził u mnie pod siodłem, ale nie skupiałam się wtedy nad prawidłową pracą dla niego, właściwie jej. Poza tym jestem młoda, konno jeżdżę od 5 lat, mogę nie wiedzieć wielu rzeczy. Jeździmy i na wędzidle i na halterze. Chodziło mi bardziej o to, na czym na początek powinnam się skupić, a precyzyjniej o ćwiczenia dobre do uruchomienia zadu i pracy mięśni, a może zacząć od czegoś innego?
Siwa953   przyszłość zaczyna się dziś, nie jutro.. :)
06 kwietnia 2012 21:04
koń został porządnie występowany, po powrocie do boksu po ok.30min spocił się w miejscu popręgu,na klacie i okolicach słabizn
Gillian   four letter word
06 kwietnia 2012 23:56
stawiam na wtórne poty.
siwa953

takie cos moze tez wskazywac na problemy z sercem, radzilabym z wetem skonsultowac.
Coś mi się kojarzy pocenie z brakiem chyba miedzi. Jeśli tak, to badanie krwi wykaże niedobory.
Jak to jest ze skakaniem na patentach? Chodzi mi o czarną wodzę. Zawsze myślałem, że nie powinno się skakać na czarnej, że koń wtedy nie może iść do końca z szyją tyle ile potrzebuje i ogólnie czarna ogranicza.



Na tym filmiku koń skacze na czarnej (i to nie jakieśtam krzyżaczki). Idzie chętnie, ma mocny impuls, nie wygląda na "ograniczonego". A może ja tego nie dostrzegam?
Sam sobie odpowiedziałeś: "nie może iść do końca z szyją". Gdy trzeba pracę szyi wyeliminować/ograniczyć, zmusić do mocnej pracy zadu - używa się czarnej, nie wiem jak jest na filmiku, nie otworzę na tym sprzęcie, ale spotkałam się z użyciem czarnej w skokach przeważnie w szeregach gimnastycznych, ew. na pojedynczych okserach. Chodzi o to, żeby koń musiał włożyć więcej siły w skok.
Hmm, czyli ma to jakiś cel...
Na filmiku jest koń skaczący parkur na czarnej, postawione na oko jakieś 130cm, może więcej, oksery, stacjonaty, szereg. W sumie przy lądowaniach widać, że momentami "nabija się" na czarną...
tutaj są skoki na czarnej na szeregu i okserach

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=4eJOlEnkrDY&NR=1
grzesiek.1993, a jak dla mnie, to zwierzakowi na twoim filmiku czarna ewidentnie przeszkadza.
zastosowanie czarnej przy skokach jest takie, jak opisała halo - ale na milosc boska, tu chodzi o jakies krzyżaczki i przeszkodki do metra, a nie takie jak na filmiku! na okserze 130 cm kazdy kon, nie chcac sie zabic uzyje tego zadu, bo jest to naturalny ruch, tak samo jak wyciagniecie szyi - i nie mozna tego blokowac! czasami odnosze wrazenie, ze ludzie za duzo mysla... i z ulatwienia sobie zycia wychodzi tylko utrudnienie go...
platka   Audere est facere
09 kwietnia 2012 15:15
Czy podczas zawodów skokowych amatorskich jest obowiązkowy ubiór reprezentacyjny (frak i koszula konkursowa)?
platka: w większości wystarczy schludny ubiór jeździecki, najlepiej zadzwoń do organizatorów i się zapytaj 😉
iwona9208   Konie to choroba, z której nie da się wyleczyć.
09 kwietnia 2012 15:46
Ja jako laik też widzę,że ta czarna wodza blokuje konia i nie pozwala mu 'wyciągnąć' szyi  😉
Czarną na skoki się zakłada zeby popracować siłowo. Koń musi włożyć więcej "mocy" czyli użyć zadu. Ale zgadzam się że to raczej na niższych przeszkodach...
platka wątpię, żeby dyskwalifikowali za brak białych bryczesów, ale zawsze warto napisać/zadzwonić, żeby się niepotrzebnie nie stresować
platka   Audere est facere
09 kwietnia 2012 19:00
Chyba się na tym skończy, że będę dzwonić🙂
Tu nie chodzi o mnie a znajomą, ktora ma beżowe bryczesy i nie ma fraka ani bluzki konkursowej i w tym momencie na pojedyncze zawody nie wato kase wywalac a nie ma od kogo pożyczyć i zastanawialysmy sie czy po pierwsze wlasnie moze byc schludnie jeździecko ubrana a w ogole co uwazacie za taki stroj?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się